Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?
Każde dziecko w pewnym etapie dorastania uczy się korzystania z nocnika. Jest to bardzo ważny okres w życiu dziecka, gdyż pomaga mu osiągnąć pewien zakres samodzielności względem rodziców. Powszechnie przyjęto, że dzieci gotowe są do korzystania z nocnika w około 18-24 miesiącu życia. Zdarzają się jednak przypadki, gdy nauka tych umiejętności musi zostać odłożona na późniejszy czas.
Jak poznać, że dziecko jest gotowe do korzystania z nocnika?
Co prawda nie istnieją żadne naukowe podstawy, które mogłyby określić optymalny czas, w którym można rozpocząć naukę korzystania z nocnika, jednak jest taki etap w życiu dziecka, w którym jest ono bardziej podatne na przyswajanie wiedzy. Przede wszystkim istotne jest by maluch był na tyle duży, by mógł rozumieć i wykonywać różne proste polecenia. Ponadto naukę korzystania z nocnika można rozpocząć u dziecka, u którego pieluszka jest sucha minimum dwie godziny każdego dnia. Ważnym elementem jest także zainteresowanie dziecka tym, że rodzice udają się do toalety, z racji tego, że uczy się ono poprzez naśladownictwo. W przypadku gdy dziecko zaczyna dawać sygnały gdy oddaje mocz lub stolec, bądź też pokazuje rodzicom, że chce by wymienić mu zabrudzoną pieluszkę istnieje większe prawdopodobieństwo, że nauka korzystania z nocnika przyniesie pożądany efekt. Naukę możemy rozpocząć w przypadku maluchów, które są w stanie same spokojnie siedzieć i bawić się przez kilka minut ustawiając przy tym zabawki tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Dodatkowo ważne jest by dziecko cieszyło się ze zdobywanych przez siebie nowych umiejętności. Nie jest jednak powiedziane, że wszystkie wyżej wymienione kryteria muszą zostać spełnione, by móc zacząć uczyć malca korzystania z nocnika. Każde dziecko jest indywidualne, wiec rodzic sam musi zdecydować kiedy rozpocząć naukę.
Zobacz również:
- Jak wychować jedynaka?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Uczymy przez zabawę!
- Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?
- 4 miesiąc życia, co nowego u bobasa?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Postawy rodzicielskie i ich wpływ na zachowanie dziecka
W jaki sposób nauczyć dziecko korzystać z nocnika?
Przede wszystkim należy wykazywać dużo entuzjazmu, gdyż w ten sposób pokazujemy dziecku, że jego nowo nabyte umiejętności będą czymś ekscytującym. Każdy trening malucha powinien być traktowany jak zabawa, a nie jak zadanie, które koniecznie musi zostać zrobione dobrze. Ważne jest przestrzeganie kilku bardzo prostych zasad. Po pierwsze należy wybrać dzień, w którym pieluchy przestaną być używane (z wyłączeniem pory nocnej) i tutaj bardzo ważna jest konsekwencja. Po drugie należy ubrać dziecko w takie ubranko, które w łatwy sposób można ściągnąć, jak również posadzić go na nocniku gdy wydaje nam się, że może chcieć oddać mocz lub stolec. W przypadku gdy taki moment jest trudny do wychwycenia należy sadzać malca na nocniku w regularnych odstępach czasu, mniej więcej co 2 godziny. Ważne jest by pochwalić i nagrodzić dziecko za każą udaną próbę. Nie należy za to zmuszać malucha do siadania na nocniku. Ważne jest by nie krzyczeć na dziecko w sytuacji gdy kolejne próby będą się kończyły niepowodzeniem. Taka nauka może trwać nawet 3 miesiące więc istotne jest uzbrojenie się w cierpliwość.
Kiedy lepiej poczekać z nauką korzystania z nocnika?
Istnieją pewne nietypowe sytuacje, w których nauka korzystania z nocnika nie jest wskazana, gdyż wiąże się z dodatkowym stresem dla dziecka. Mowa tutaj o przypadkach gdy dochodzi do zmiany miejsca zamieszkania, odstawienia od piersi bądź butelki, gdy na świecie pojawia się młodsze rodzeństwo, gdy w rodzinie panują konflikty lub gdy jeden z jej członków cierpi na jakąś chorobę. Takie sytuacje mogą wywoływać stres u dziecka i dlatego też zalecane jest odroczenie nauki przynajmniej o miesiąc od zakończenia stresującego wydarzenia.
Komentarze do: Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?