Jak nauczyć dziecko prawidłowo szczotkować zęby?
Wszyscy wiemy, że dbanie o właściwą higienę jamy ustnej jest bardzo ważne. Jest to podstawowy krok do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. Odpowiednie mycie zębów dobrze dobraną szczoteczką oraz pastą do zębów usuwa płytkę bakteryjną i osad nazębny, który jest jedną z przyczyn powstawania próchnicy i chorób dziąseł.
Szczoteczka do zębów
Jedną z zasad dobrego szczotkowania jest dobór właściwej szczoteczki. Jaka więc ona powinna być? Przede wszystkim szczoteczka powinna być wykonana ze sztucznego włókna a nie z prawdziwego włosia. Pamiętajmy o tym by dobrać szczoteczkę odpowiednia do wieku naszego dziecka. Zapytajmy stomatologa o radę w wyborze szczoteczki dla naszego malca. Większość stomatologów twierdzi, iż szczoteczka o miękkich włóknach usuwa więcej osadu z zębów. Należy zwrócić uwagę czy szczoteczka posiada małą główkę aby nasze dziecko nie miało problemów z umyciem wszystkich ząbków.
Często podziela się pogląd, że szczoteczka elektryczna jest lepsza gdyż usuwa więcej osadu. Aby zachować idealną higienę jamy ustnej należy szczotkować zęby 3 razy dziennie po każdym posiłku przez co najmniej 2 minuty. Pamiętajmy o tym aby często (co 2-3 miesiące) wymieniać szczoteczkę do zębów, gdyż na niej także składają się bakterię. Ważną rzeczą jest wyrzucanie szczoteczek po przebytej przez dziecko chorobie (np. przeziębieniu), gdyż może dojść do wznowienia infekcji przez znajdujące się drobnoustroje w włóknach szczoteczki.
Pasta do zębów
Kolejną potrzebną rzeczą do zachowanie właściwiej higieny ustnej będzie odpowiednio dobrana pasta do zębów. W dzisiejszych czasach nie mamy problemu z doborem odpowiednich past . Na rynku jest wiele rodzajów tego produktu, który możemy wybrać w zależności od schorzenia. Najważniejsze jest, aby pasta zawierała fluor, który wzmacnia szkliwo zębów. Dla naszego dziecka wybierajmy pasty z napisem „junior”, które są odpowiednio przystosowane dla malucha. Są one zazwyczaj kolorowe o konsystencji żelu oraz słodkim smaku.
Zobacz również:
- Na czym polega leczenie kanałowe?
- Urazy jamy ustnej u dzieci
- Bruksizm – dlaczego nocą zgrzytamy zębami?
- Bruksizm – leczenie nocnego zgrzytania zębami
- Leczenie kanałowe - wskazania i przebieg
- Mity dotyczące higieny jamy ustnej w starszym wieku
- Na czym polega dentofobia?
- W jaki sposób prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?
Nitka dentystyczna
Nitka pozwala na usunięcie osadu z przestrzeni międzyzębowych, z którymi szczoteczka nie daje rady. Jej użycie nie jest trudne. Jednak na początek powinniśmy pokazać dziecku jak właściwie z nie korzystać aby nie uszkodzić dziąseł. Oprócz nitek dentystycznych dla starszych dzieci polecane są wszelkiego rodzaju płukanki do jamy ustnej zawierające fluor oraz irygatory wodne, które pomagają usuwać resztki jedzenia pod wpływem silnego strumienia wodnego.
Nauka prawidłowego szczotkowania zębów
Dziecko należy od początku uczyć i przyzwyczajać do dbania o higienę ustną, gdyż właściwe szczotkowanie i oczyszczanie języka pozwala na utrzymanie zdrowych zębów. Jako rodzice powinniśmy sprawić aby mycie zębów kojarzyło się dziecko z przyjemnością i stało się codziennym oczywistym nawykiem.
Weźmy na początek szczoteczkę do zębów i razem z dzieckiem uczmy go różnych technik szczotkowania. Pokażmy mu ruchy, które powinno naśladować. Jeżeli chcemy aby nasz maluch czuł dobrą atmosferę postawy go przed lustrem. Zawsze większe zainteresowanie wykaże dziecko kiedy w rękach będzie trzymało kolorową szczoteczkę i wymyślny kubeczek do płukania ust. Nie zapomnijmy przy uczeniu naszego malca poinformować go co jest dobre dla jego ząbków. Dziecko powinno od początku wiedzieć, że nadmierne spożywanie słodyczy oraz słodkich gazowanych napojów jest szkodliwe.
Szczotkowanie krok po kroku
1. Przed rozpoczęciem szczotkowania trzeba dobrze wypłukać jamę ustną, w której znajdują się resztki pokarmów.
2. Szczoteczka powinna być ułożona pod kontem 45 stopni do powierzchni zębów.
3. Szorowanie zaczynamy od ostatniego górnego zęba przesuwając je ku przodowi.
4. Okrężnymi ruchami powracamy ponownie do ostatniego zęba.
5. Górne zęby myjemy od dziąseł ku dołowi.
6. Zewnętrzne szczotkowanie zębów należy przeprowadzać w pozycji góra - dół a nie przód - tył!
7. Ważne jest oczyszczanie powierzchni żujących zębów poprzez okrężne szczotkowanie, gdyż jest ono lepsze niż poziome.
8. Dolne zęby czyścimy od granicy dziąseł ku górze.
Nauczmy dziecko odpowiedniego mycia zębów, gdyż nie właściwe szorowanie nie przyniesie pożądanych efektów i także może doprowadzić do powstawania chorób zębów i dziąseł u naszego malucha.