Szukaj

Jak pomóc żonie w poporodowej depresji

Podziel się
Komentarze1

Po porodzie znaczna część kobiet cierpi z powodu depresji poporodowej. Dzieje się tak na skutek wstrząsu hormonalnego. Przeważnie depresja poporodowa nie trwa długo i z czasem przemienia się w radość.  Niestety, nieleczona może doprowadzić do prawdziwej tragedii. Jak więc pokonać depresję?



Wiele mężczyzn nie wie co zrobić w momencie gdy jego żona ma depresję poporodową. W takiej sytuacji należy wykazać żonie wsparcie i miłość. Dlatego postaraj się, by:

  • Ulżyć swojej żonie
Pamiętaj, że kobieta bezpośrednio po porodzie jest wyczerpana i zmęczona. Dlatego jako mąż powinieneś zapewnić jej pomoc. W tym celu wyręcz żonę w niektórych obowiązkach domowych i nie obarczaj jej całodobową opieką nad dzieckiem. W momencie gdy zaobserwujesz u swojej żony objawy depresji poporodowej skorzystaj z urlopu ojcowskiego, by móc wesprzeć żonę.

  • Uprzyjemnić jej dni i noce
Większość młodych matek bezpośrednio po porodzie czuje się mało atrakcyjnie. Co więcej pierwszy kontakt z dzieckiem, jego karmienie i inne czynności związane z opieką nad dzieckiem nie zawsze kończą się powodzeniem. Taka okoliczności potęgują tylko depresję i niezadowolenie matki.

W takiej sytuacji  dużą rolę do odegrania ma właśnie mąż. Powinien on zapewniać żonę o jej atrakcyjności. Warto również, by mąż często zapewniał żonę, że prawidłowo zajmuje się dzieckiem i doceniał ten fakt. Pomocne okazują się również drobne prezenty czy kwity, które każdej kobiecie poprawiają nastrój.


  • Zabrać ją z dala od problemów
Kiedy w rodzinie pojawia się dziecko obserwuje się rozluźnienie więzi między małżonkami. Jest to spowodowane faktem, że cała uwaga zostaje skupiona na maluchu i jego potrzebach. Dlatego zadaniem męża jest zorganizowanie czasu tylko dla dla dwojga.

W większości przypadków depresja po porodzie ustępuje samoistnie. Sytuacja staje się niebezpieczna kiedy przygnębienie trwa dłużej niż dwa tygodnie. Wówczas możemy mieć do czynienia prawdziwą depresją poporodową, która występuje u 10-20% młodych matek.

Depresja poporodowa u kobiet objawia się:
  • ciągłym poczuciem senności i zmęczenia
  • brakiem apetytu
  • poczuciem bezradności
  • złością
  • silnym poirytowaniem
  • myślami samobójczymi

W takiej sytuacji postaraj się, by za wszelką cenę namówić żonę do wizyty u lekarza. I pamiętaj, że depresja objawiająca się powyższymi objawami nie jest niczym normalnym i może zagrozić zarówno życiu matki jak i dziecka.

W przypadku stwierdzenia depresji poporodowej u kobiety lekarze przeważnie zalecają leczenie farmakologiczne  oraz psychoterapię.

Depresja poporodowa nie zawsze występuje u matek bezpośrednio po narodzinach malucha. Coraz częściej obserwuje się, że depresja poporodowa pojawia się u kobiet, które zakończyły karmienie piersią.

Ważne jest, by depresja poporodowa była jak najszybciej rozpoznana i poddana leczeniu. Kobieta przeżywająca depresję poporodową nie powinna być pozostawiona samej sobie. Ważne jest, aby czuła wsparcie  i miłość ze strony innych osób. Taka sytuacja pozwoli jej szybciej wrócić do formy i zdrowia.