Szukaj

Jak powinny wyglądać pierwsze spacery z dzieckiem?

Podziel się
Komentarze0

Spacery oraz zabawy na świeżym powietrzu są istotnym elementem odpowiedniej pielęgnacji dziecka. W każdej porze roku są one korzystne zarówno dla niemowląt jak i dla starszych dzieci. Spacery z dzieckiem mogą się odbywać już w pierwszych tygodniach życia malca. W sytuacji gdy przypada to na chłodną porę należy wydłużać je w sposób stopniowy. Często świeże mamy obawiają się tych pierwszych spacerów z dzieckiem.


A prawda jest taka, że w istocie nie istnieją żadne przeszkody by wyjść z malcem na zewnątrz już w pierwszym tygodniu jego życia. Oczywiście ważnymi aspektami w tych pierwszych wyjściach są warunki klimatyczne i ogólny stan zdrowia noworodka. Takie pierwsze spacery w chłodnej porze powinny być raczej krótkie, tzn. 10-15 minutowe. Istnieje możliwość poprzedzenia ich kilkoma dniami aklimatyzacji w pomieszczeniu. Polega to na tym, że ubieramy naszą pociechę tak jak na spacer i otwieramy szeroko okno na kilkanaście minut. 

Nie jest również powiedziane, że nie można wychodzić z dzieckiem na spacer przy ujemnej temperaturze. Z racji tego, że temperatura taka w okresie zimowym może się utrzymywać w Polsce nawet do 4 miesięcy, wręcz konieczne okazuje się spacerowanie z malcem. Ustalona jest umowna granica poniżej której nie zaleca się wychodzenia na zewnątrz. Jest to -10°C.

Nie można jednoznacznie określić jak długo powinien trwać spacer. W dużym stopniu zależy to od organizacji dnia rodzica. Poza tym istotną funkcję spełnia temperatura powietrza oraz ruchliwość dziecka. Nie jest powiedziane, że tylko w letnie dni dziecko może przebywać dłużej na dworze. Zimą w sytuacji gdy maluch jest dobrze ubrany i wystarczająco ruchliwy można przebywać dłużej poza domem. Istotne jest, aby nie zapominać zabrać wszystkich koniecznych rzeczy na spacer. Mowa tutaj o ręczniczku do wytarcia, pieluchach na zmianę, kocyku do przykrycia dziecka (co warunkuje pora roku), a w przypadku starszych dzieci również o jedzeniu i napojach.

Jeżeli chodzi o środek transportu podczas spaceru to w przypadku małych dzieci mamy do wyboru wózki lub nosidełka. Mamy stosunkowo duży wybór modeli wózków na rynku, jednak należy kierować się przede wszystkim użytecznością sprzętu. Wózki głębokie w dość szybkim czasie przestają być potrzebne, dlatego należy przemyśleć starannie każdą inwestycję. Noworodki i niemowlęta wożone są w wózkach głębokich w pozycji leżącej na plecach. Na dnie wózka powinniśmy umieścić izolujący materacyk, który uniemożliwia maluchowi utratę ciepła i wychłodzenie. Wózki głębokie są dobre także z tego względu, że zapewniają bardzo dobrą ochronę przez wiatrem. W przypadku starszych niemowląt używa się raczej wózków spacerowych, gdyż umożliwiają one dziecku obserwowanie otaczającego je świata. Wpływa to doskonale na rozwój malucha. Wybierając taki wózek należy zwrócić uwagę na oparcie. Dobrym rozwiązaniem jest możliwość rozłożenia oparcia, ponieważ pozwala to dziecku wygodnie spać. Jeżeli chodzi o nosidełka to dostępnych jest ich dużo na rynku. Małe niemowlaki noszone są czasami tylko w specjalnym chustach, które umieszcza się na rodzicach. Nosidełka natomiast wymagają od dzieci przebywania w pozycji siedzącej, dlatego istotne jest aby nosidełko było odpowiednio dopasowane. Bardzo ważne jest, aby zabezpieczyć dziecko przez wypadnięciem zarówno w wózku jak i chuście czy nosidełku.


Ubiór dziecka także spełnia bardzo istotną rolę podczas spacerów. Przy każdym wyjściu na dwór należy pamiętać, że dziecko musi zostać zabezpieczone przez wychłodzeniem w chłodne dni i przegrzaniem w ciepłe. Przy spacerach w zimne dni użyteczny może okazać się śpiwór z kapturem lub kombinezon. Konieczne jest także założenie czapki i rękawiczek dziecku, a przy ujemnych temperaturach zaleca się także nałożenie cieniej warstwy kremu ochronnego na buzię. Po pewnym czasie gdy już nabiera się wprawy w doborze ubioru można zaobserwować, że dziecko na spacerze, na którym zostało odpowiednio ubrane śpi spokojnie, nie płacze i wraca z niego pogodne i wyspane.


Saneczki są odradzane w przypadku niemowląt i małych dzieci, gdyż maluchy przy tego rodzaju zabawach szybko marzną, nawet dobrze opatulone. Zabawy z sankami są przeznaczone dla nieco starszych dzieci, które już poruszają się za pomocą własnych nóg.

Przy spacerach w ciepłe dni należy pamiętać, by lekko ubrać dziecko. Istotna jest także odpowiednia ochrona przez nasłonecznieniem. Należy ponadto zawsze mieć przy sobie jakieś wierzchnie okrycie, które można użyć w razie nagłych spadków temperatury. W wyjątkowo upalne dni nie należy spacerować z dzieckiem w słońcu między 11.00 a 15.00 godziną. Można spacerować w zacienionych miejscach, np. pośród drzew lub używać parasola chroniącego dziecko przed słońcem. Te reguły powinny być przede wszystkim przestrzegane w trakcie 1 roku życia niemowlaka, ponieważ wtedy jego skóra jest najbardziej delikatna i wrażliwa.

Dziecko, które ma już skończone 6 miesięcy może być smarowane kremami zawierającymi filtry przeciwsłoneczne, które chronią przez promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Należy posmarować malucha ok. pół godziny przed spacerem a następnie powtarzać tę czynność co 2 godziny w trakcie przebywania na zewnątrz. W przypadku gdy dziecko już samodzielnie chodzi i biega należy osłonić jego ciało przed słońcem. Używa się przewiewnych ubranek z gęstego materiału (np. tkana bawełna). Ważne jest by okryć ramiona, twarz, uszy oraz kark dziecka. Poza tym konieczne jest założenie maluchowi lekkiego nakrycia głowy, np. czapeczki.

Najlepszymi miejscami na spacer są tereny, na których dziecko może mieć kontakt ze świeżym powietrzem, dlatego też dobrym pomysłem na wyjście jest park, tereny zalesione czy łąki położone z dala od dużych dróg. Hałas negatywnie wpływa na wypoczynek dziecka dlatego preferowane są ciche i spokojne miejsca. W momencie gdy dziecko opanuje już sztukę raczkowania może się okazać, że niechętnie będzie chciało przebywać w wózku, dlatego należy pozwolić maluchowi raczkować po trawie czy piasku w ciepłe dni. Ważne jest oczywiście odpowiednie pilnowanie malucha, gdyż wiadomo, że dzieci w takim wieku lubią wkładać wszystko do buzi. Poza tym istotne jest, by przed każdym posiłkiem na spacerze i po powrocie do domu umyć ręce maluszkowi. Na spacerach świetną rolę odgrywają wilgotne chusteczki.

Komentarze do: Jak powinny wyglądać pierwsze spacery z dzieckiem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz