Jak raczkuje niemowlak?
Raczkowanie jest umiejętnością, która zależy od indywidualnego rozwoju maluszka. Niektóre dzieci zaczynają raczkować stosunkowo wcześnie, inne natomiast bardzo późno. Obecnie obserwuje się wśród dzieci coraz późniejsze rozpoczęcie raczkowania lubnawet jego brak.
Główną przyczyną barku lub późnego rozpoczęcia raczkowania jest niewielka ilość czasu jaką dzieci spędzają na brzuszku. W związku z tym nie ćwiczą wystarczająco mięśni pobudzających do raczkowania.
W większości przypadków brak raczkowania lub jego późne rozpoczęcie nie powinno być powodem do obaw. Jeżeli dziecko pod innymi względami rozwija się prawidłowo to brak umiejętności raczkowania tylko na krótko ogranicza sprawność ruchową dziecka. Raczkowanie nie jest koniecznym etapem w rozwoju dziecka dlatego jego brak nie powinien cię niepokoić. Z czasem sprytny bobasek samodzielnie dopasowuje do siebie własny sposób podnoszenia się i nauki chodzenia.
Zdarzają się również przypadki, że dziecko nigdy nie będzie raczkował, gdyż nim opanuje tę umiejętność będzie w stanie już samodzielnie chodzić. Bywa również tak, że dzieci które późno zaczęły raczkować lub nie raczkowały w ogóle, zaczynają szybciej chodzić od swoich raczkujących rówieśników.
Zobacz również:
- Jak wychować jedynaka?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Uczymy przez zabawę!
- Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?
- 4 miesiąc życia, co nowego u bobasa?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Postawy rodzicielskie i ich wpływ na zachowanie dziecka
Style raczkowania
Nim maluszek rozpocznie raczkowanie wcześniej potrafi już poruszać się na rączkach i kolanach. Inne bobasy natomiast potrafią tylko pełzać. Zdarzają się również maluszki, które nim opanują poruszanie się do przodu wcześniej uczy się raczkować na boki i w tył.
W zasadzie każdy maluch ma inny styl raczkowania. Jedna dzieci do przemieszczania się używają pupy inne z kolei rączek czy kolan. W zasadzie nie jest ważne w jakim stylu bobas się przemieszcza, raczkuje liczy się to że podejmuje samodzielną próbę poruszania się.
Niezwykle ważne jest by stwarzać maluszkowi jak najwięcej okazji do nauki raczkowania. W tym celu warto zadbać o to by maluch nie przebywał przez cały dzień w łóżeczku, nosidełku czy kojcu. Stwórzmy naszemu maluszkowi warunki do samodzielnego podnoszenia się na rączkach, kolanach czy pełzania na brzuszku. Dzięki tego rodzaju samodzielnym ćwiczeniom maluch nauczy się raczkować a potem chodzić.
Chcąc zachęcić maluszka do raczkowania możesz położyć go na brzuchu na podłodze. W niedalekiej odległości umieść jego ulubioną zabawkę w ten sposób zachęcając bobasa do poruszania się. Pamiętaj jednak by mieć dziecko przez cały czas pod kontrolą.
Podsumowując, najczęściej spotykanym stylem raczkowania u dzieci jest tak zwany styl klasyczny. Wówczas bobas porusza się posługując się kolanami i rękami. Kiedy jednak maluszek uzna, że zamiast raczkowania woli chodzenie na dwóch nóżkach możemy zaobserwować, że zaczyna się przemieszczać za pomocą rąk i stóp, po to by w ostateczności rozpocząć poruszanie się na dwóch nóżkach.
Komentarze do: Jak raczkuje niemowlak?