Jak sobie radzić z napadami złości u dziecka?
Najlepszą bronią do walki z napadami złości u dziecka jest po prostu zapobieganie im. W tym celu wcześniej zorientuj się co u twojego dziecka powoduje złość. Obserwuj malucha, w jakich sytuacjach się złości, o jakiej porze dnia. Dzięki temu będziesz w stanie unikać sytuacji, które powodują złość u twojego maluszka.
Dzięki zdobytym informacjom będziesz mogła skonstruować plan dnia twojego dziecka, w taki sposób by miał jak najmniejszą styczność z czynnikami odpowiedzialnymi za wybuchy złości.
Jak uniknąć napadów złości u dziecka?
Oto kilka cennych rad, które pomogą ci wpłynąć na zmianę zachowania u dziecka:
- Na samym początku warto pokazać dziecku, że prócz złoszczenia się można inaczej rozładowywać nadmiar negatywnych emocji. W tym celu postaraj się stwarzać dla dziecka w ciągu dnia jak najwięcej sytuacji, umożliwiających wyładowanie energii.
- Okazuje się, że regularny tryb życia również ma działanie uspokajające w przypadku dzieci. Dlatego postaraj się wyregulować pory posiłków dziecka, snu czy kąpieli. Stałe pory pomogą dziecku uspokoić się i zagwarantują mu poczucie bezpieczeństwa.
- Chcąc uniknąć napadu złości dziecka w czasie zakupów czy w innych miejscach publicznych należy zorganizować to w taki sposób, by maluch nie pozostawał zbyt długo bez jedzenia. Dlatego postaraj się, by mieć zawsze przy sobie coś pożywnego dla dziecka. Pamiętaj jednak by zaproponować mu przekąskę wcześniej, a nie czekać aż maluch stanie się marudny i nieznośny.
- Słowo ,,nie”, czyli odmowa w ustach rodziców działają na dziecko jak płachta na byka. Dziecko słysząc odmowę lub zakaz zazwyczaj zaczyna się awanturować i złościć. Dlatego postaraj się by reguły, które ustalicie były jasne i zrozumiałe dla dziecka. Zwróć uwagę również, na to by nie wprowadzać zbyt wiele niekoniecznych zakazów, gdyż mogą tylko wywołać bunt i złość u malucha.
Zobacz również:
- Jak wychować jedynaka?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Uczymy przez zabawę!
- Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?
- 4 miesiąc życia, co nowego u bobasa?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Postawy rodzicielskie i ich wpływ na zachowanie dziecka
- Postaraj się, by w każdej sytuacji kiedy maluch o coś cię prosi nie odmawiać. Zdarza się, że rodzice nawet nie wysłuchają do końca dziecka i automatycznie odmawiają. Jeśli maluch grzecznie prosi pozwól mu, jest to lepsze niż dawanie przyzwolenia z powodu wybuchu złości dziecka.
- Jeśli maluch pyta o pozwolenia warto udzielić mu szybkiej odpowiedzi. Powinna być ona jednoznaczna ,, tak” lub ,,nie”, gdyż każda inna odpowiedź może by zrozumiana przez dziecko opacznie, a tym samym stać się przyczyną wybuchu złości dziecka.
- Miej na uwadze, również fakt, że nadmierna dyscyplina również nie przynosi korzyści. Zbyt wiele zakazów i nakazów wobec dziecka najczęściej kończy się złością i buntem. Dlatego postaraj się by dyscyplina w twoim domu była ograniczona do sytuacji, w których jej stosowanie jest konieczne.
- Napady złości u dziecka można również zminimalizować dając maluszkowi możliwość wyboru. Możesz na przykład zapytać malca, które spodnie woli włożyć do przedszkola, lub poprosić go o wybór książeczki, którą mu przeczytać. Taka sytuacja sprawia, że maluch czuje się pewny siebie i dowartościowany. Pamiętaj jednak, by nie dawać dziecku wolnego wyboru, tylko ograniczyć go do kilku wariantów.
- Małe dzieci często denerwują się, gdy nie są w stanie poradzić sobie z jakimś zadaniem. Dlatego jeśli zauważysz, że dana czynność przewyższa możliwości maluszka postaraj się mu pomóc. Pamiętaj również, by nie ograniczać ambitnych zadań dla dziecka, gdyż są dla niego dużym wyzwanie i sprawiają mu frajdę.
- W walce z wybuchami złości u dziecka niezwykle ważna jest konsekwencja. Pamiętaj, by podtrzymywać swoją decyzję do końca. Jeśli odpuścisz w chwili kiedy malec będzie się awanturował bobasek będzie wykorzystywał tę strategię za każdym razem.
- Nie zapomnij również o tym, by doceniać poprawne zachowania dziecka. Dlatego postaraj się go chwalić w momencie gdy jest grzeczne i zachowuje się poprawnie. Co więcej, miej na uwadze również fakt, że jesteś dla maluszka autorytetem. Kiedy zobaczy, że mama jest spokojna i zrelaksowana on również będzie zachowywał się w ten sposób.
Komentarze do: Jak sobie radzić z napadami złości u dziecka?