Jak wspomóc rozwój mowy małego dziecka
Większość rodziców chciałaby, aby ich pociechy jak najszybciej mówiły i można się było z nimi łatwo porozumiewać. Niestety rozwój mowy jest procesem długotrwałym i wymaga wiele czasu. Oto kilka wskazówek jak wspomóc rozwój mowy naszego bobaska.
- Nazywaj rzeczy po imieniu
Rodzice powinni mieć świadomość, że prawidłowe funkcjonowanie dziecka w świecie warunkuje nazywanie po imieniu przedmiotów go otaczających. Dlatego kiedy przebywasz z maluszkiem nazywaj wszystkie rzeczy o które cię pyta lub wskazuje paluszkiem. Można tez pokazywać bobasowi części ciała i prawidłowo je nazywać. Zaleca się również częstego używania imienia bobasa, po to by podkreślić odrębność malca.
jeśli twój maluszek mówi cos do ciebie w sposób mniej lub bardziej zrozumiały okazuj mu swoje zainteresowanie i zrozumienie. Warto również zadawać maluszkowi pytania i chwalić go za wszelkie próby kontaktu.
Jeśli masz problemy ze zrozumieniem słów bobaska wskazuj mu na różne przedmioty, dzieki temu przyśpieszysz rozwój mowy malca.
- Koncentruj się na pojęciach
Kiedy twój bobas rozpoczyna naukę mówienia naucz go znaczenia podstawowych pojęć. Wart by maluszek rozumiał znaczenie i znał słowa takie jaj gorące- zimne, góra- dól, jest- nie ma, puste-pełne, stanie-siedzenie, mokre-suche, duże – małe,
- Wyjaśniaj związki przyczynowo skutkowe
Wyjaśniając mu przyczynę takiego a nie innego stanu rzeczy poszerzasz nie tylko słownictwo dziecka ale także wiedzę o otaczającym świecie. Jest to niezwykle przydatna czynności do opanowania pisania i czytania.
nawet jeżeli twój maluszek nie mówi, określając przedmioty z jego otoczenia używaj nazw kolorów. Jednak nie oczekuj, że twój malec będzie od razu umiał nazywać kolory. Większość dzieci potrafi robić to dopiero około 3 roku życia.
Aby wpłynąć na rozwój mowy dziecka używaj wobec niego nieznanych zwrotów, których znaczenie wyjaśnisz bobasowi.
Unikaj posługiwania się dziecięcym językiem i wszelkiego rodzaju zdrobnień. Używając ich hamujesz tylko rozwój mowy maluszka.
W pierwszym roku życia dzieci nie potrafią stosować zaimków jednak warto ich używać w kontaktach z bobasem. Dzięki temu bobasek uczy się pojęcia własności.
- Zachęcaj dziecko do opowiadania
jeśli tylko t możliwe pozwól swojemu maluszkowi jak najczęściej mówić. Zadawaj mu pytania na które oczekujesz odpowiedzi, pytaj go o położeni zabawek. Dzięki temu bobasek będzie rozwijał swoje umiejętności komunikacyjne.
W momencie uzyskania przez dziecko pierwszego roku życia bobas jest w stanie zrozumieć jasne i krótkie komunikaty. W związku z tym przemawiając do bobasa nie wydawaj złożonych poleceń. Zamiast mówić weź kubeczek i wypij soczek, wydawaj malcowi polecenia stopniowo jedno po drugim.
Krytykowanie dziecka za błędy może je skutecznie zniechęcić do dalszej nauki mówienia. Nie wyśmiewaj się z przejęzyczeń maluszka tylko powtarzaj jego wypowiedź we właściwy sposób.
Małe dzieci kochają kiedy rodzice czytają im bajki, rymowanki, zabawne wierszyki, dzięki temu malec będzie poszerzał swoje słownictwo i ćwiczył pamięć.
Wiadomo, że małe dzieci są jeszcze za małe na liczenie, jednak już od najmłodszych lat warto je zapoznawać z liczbami i pojęciami matematycznymi.
Rozmawiając z bobasem gestykuluj i używaj rąk. Jest to jeden ze sposobów na przyśpieszenie rozwoju mowy dziecka.