Jak wygląda karmienie dziecka butelką?
Karmienie butelką podobnie jak karmienie piersią wymaga przede wszystkim opanowania, cierpliwości oraz otwartości na wszelkie potrzeby naszej pociechy. Co prawda w przypadku karmienia butelką musimy się liczyć z poświęcaniem dość dużych ilości czasu na samo przygotowania pokarmu, jednak nie można przez to wyzbywać się intymnej atmosfery, która powinna być obecna podczas każdego karmienia.
Jak wiadomo głodne dzieci to złe dzieci, dlatego tak ważne jest odpowiednie nastawienie psychiczne i umiejętność zachowania spokoju. Posiłki nie powinny wiązać się tylko z z chęcią zaspokojenia głodu dziecka, ale również powinny dawać możliwość pogłębiania więzi z malcem.
Przede wszystkim dziecko, które karmione jest butelką nie może być traktowane w inny sposób niż to karmione piersią. Oprócz dostarczania malcu niezbędnych składników pokarmowych, ważne jest okazywanie mu miłości i czułości. Karmienie butelką stwarza doskonałą okazję do bliższego nawiązania kontaktów ojca z dzieckiem.
Jak powinno wyglądać karmienie?
- Po pierwsze należy sprawdzić temperaturę mleka poprzez wylanie kropli na grzbiet dłoni lub wewnętrzną część przedramienia.
- Po drugie należy usiąść w wygodnym miejscu i położyć dziecko na kolanach, tak by jego główka opierała się na przedramieniu.
- Po trzecie należy zbliżyć smoczek do ust malca w taki sposób, by wcześniej nie dotknęło go rączkami.
- Po czwarte należy bacznie obserwować jedzenie dziecka i zwracać uwagę na to, czy smoczek jest cały czas pełny mleka. Stale zmieniając kąt nachylenia butelki zapobiegamy połykaniu powietrza przez malucha. Gdy dziecko na chwilę przestaje ssać należy cierpliwie poczekać i zaproponować mu butelkę ponownie po kilku chwilach.
- Po piąte po jedzeniu należy unieść dziecko i trzymać je przez jakiś czas pionowo, aż do momentu, gdy z jego żołądka wydostanie się powietrze.
Zobacz również:
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Jak wychować jedynaka?
- Uczymy przez zabawę!
- Kochać czy zawstydzać, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko?
- Jak przeżyć bunt dwulatka?
- Świat w oczach pięciolatka – rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny dziecka
Dobrze jest rano przygotować sobie kilka butelek na zapas, tak by w sytuacji, gdy dziecko zrobi się głodne bez problemu je nakarmić. Przed rozpoczęciem karmienia należy znaleźć odpowiednie miejsce do tej czynności i przygotować poduszkę, śliniak, ręcznik i zapasowy smoczek. Nie wolno zmuszać dziecka do jedzenia, gdy ewidentnie widać, że nie chce jeść. Ważne jest, by po każdym karmieniu umyć dokładnie butelkę i smoczek. Nie należy zachowywać resztek mleka w butelce.
Jeżeli chodzi o sam rytm karmienia to nie różni się on znacznie od karmienia piersią. Często odstępy między kolejnymi posiłkami są nieco dłuższe niż w przypadku karmienia mlekiem matki, ale jest to związane z tym, że sztuczna mieszanka trawi się nieco dłużej niż pokarm matki. Ważne jest żeby pamiętać, że dziecko powinno być karmione zawsze wtedy, gdy jest głodne. Nie należy tutaj patrzeć na porę poprzedniego karmienia. Apetyt malca może ulegać zmianom, dlatego też należy mu podawać tyle jedzenia ile chce.
Rodzaje mleka modyfikowanego:
- mleko początkowe, które jest odpowiednie dla dziecka w pierwszych 3 miesiącach życia (Bebiko 1, Bebilon 1, Nan 1, Humana 1)
- mleko kolejne przeznaczone dla dzieci od 4 do 12 miesiąca życia (Bebiko 2, Bebilon 2, Nan 2, Humana 2)
Akcesoria konieczne do karmienia butelką:
- 6,7 butelek z podziałką
- 6,7 smoczków
- szczoteczka służąca do mycia butelek
- sterylizator lub rondel, w którym można wygotować butelki
- podgrzewacz
- I tydzień – 6,7 posiłków o objętości 30-90 cm3
- II-III tydzień – 6,7 posiłków o objętości 60-120 cm3
- I-III miesiąc – 5,7 posiłków o objętości 120-180 cm3
- IV-VI miesiąc – 4,5 posiłków o objętości 180-210 cm3
- VII-IX miesiąc – 3,4 posiłki o objętości 210-240 cm3
- X-XII miesiąc – 3,4 posiłki o objętości 210-240 cm3
Komentarze do: Jak wygląda karmienie dziecka butelką?