Szukaj

Jak wygląda podróżowanie z małym dzieckiem?

Podziel się
Komentarze0

Przez długi czas panowało przekonanie, że z małym dzieckiem nie można podróżować. Takie przeświadczenia uległy jednak zmianom wraz z powstawaniem kolejnych ułatwień związanych z  pielęgnacją noworodka, organizacją jego żywienia poza domem oraz sposobami bezpiecznego  transportu. W dzisiejszych czasach problemu nie stanowi zabranie w długą podróż nawet małego dziecka. Jednak istotnym elementem w trakcie planowania dłuższej podróży z noworodkiem jest uprzednia konsultacja z lekarzem.

Lekarz poza ogólnym zbadaniem stanu zdrowia dziecka poinstruuje rodziców w jaki sposób odpowiednio pielęgnować dziecko w trakcie wyjazdu. Niemowlaki i małe dzieci są w dużym stopniu narażone na różnego rodzaju zakażenia. Do niebezpiecznych następstw podróży należy odwodnienie dziecka, dlatego istotne jest, żeby wiedzieć, czy miejsce do którego się udajemy, jest zaopatrzone w jakaś placówkę medyczną.

Istotną rzeczą przed podróżą jest już wyżej wspomniana konsultacja z lekarzem. Należy dowiedzieć się czy konieczne są jakieś szczepienia oraz jak chronić dziecko przed różnego rodzaju chorobami zakaźnymi. Ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych jest większe w niektórych krajach, dlatego szczepienia ochronne stanowią bardzo ważny element podróży. Dodatkowo istotne jest uzupełnienie zaległych sczepień obowiązkowych, a niekiedy nawet przyśpieszenie szczepień, które planowane były na późniejszy okres życia dziecka. Ponadto dobrze jest wiedzieć jak zapobiegać ewentualnym zachorowaniom na biegunkę, malarię czy też inne choroby tropikalne.


W jaki sposób można przewozić dziecko w samochodzie?


Przede wszystkim należy przewozić dziecko w specjalnym foteliku, który dostosowany jest do wieku i masy ciała malucha. Istotne jest, by używać takich fotelików, które posiadają atest, gdyż to gwarantuje bezpieczeństwo naszej pociechy. Fotelik, dobrany i używany w sposób właściwy w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko pojawienia się poważnych obrażeń u dziecka w sytuacji wystąpienia wypadku drogowego. Wielogodzinna podróż może okazać się bardzo męczącym dla dziecka doświadczeniem dlatego najlepiej zniesie ją śpiąc w foteliku samochodowym. W związku z tym zalecane jest podróżowanie w porze snu malucha, gdyż istnieje wtedy prawdopodobieństwo, że prześpi on znaczną część podróży. Wygodniejszym dla dziecka środkiem transportu niż samochód okazuje się być samolot lub pociąg. Istotny element podczas wyjazdu stanowi także ubiór dziecka. Powinien on być dostosowany do temperatury jaka występuje w samochodzie. Należy uwzględnić klimatyzację w samochodzie przy doborze ubrania. Bardzo ważną kwestią zwłaszcza podczas gorącej pory jest odpowiednie karmienie dziecka. By zapobiec ewentualnemu odwodnieniu należy obficie poić dziecko. Jeżeli chodzi o posiłki w trakcie podróży to przede wszystkim ważne jest, by były one lekkie i raczej podawane podczas postojów, a nie w trakcie jazdy. Długa podróż może spowodować odparzenie pupy dziecka, dlatego konieczne jest regularne zmienianie pieluch. Ponadto z racji tego, że dzieci źle tolerują długie podróże ważne jest, by zapewnić im jakąś rozrywkę. Dobrym pomysłem są różnego rodzaju kolorowe zabawki, które umilą maluchowi czas.


Niedopuszczalne jest zostawianie dziecka w zaparkowanym samochodzie nawet na moment samego. Poza tym należy pamiętać, że w ciepłe dni dochodzi do szybkiego wzrostu temperatury w samochodzie, co może spowodować przegrzanie malucha lub doprowadzić do udaru cieplnego.