Jak wyglądają odruchy wczesnego okresu niemowlęcego?
W pierwszych kilku miesiącach życia dziecka, które rozwija się w sposób prawidłowy można zaobserwować pewne odruchy, które są odruchami automatycznymi. Większość z nich jest praktycznie niezauważalna, jednak pojawiają się też takie, które mogą wywoływać niepokój lub prowadzić do nieporozumień.
O jakich odruchach mowa?
- W sytuacji gdy niemowlę się przestraszy, co może mieć miejsce nawet po głośniejszym kichnięciu, w sposób gwałtowny rozkłada obie rączki na boki, co wygląda tak jakby dziecko chciało objąć mamę. Jest to tzw. odruch Moro, który z reguły ustępuje do 4-5 miesiąca życia.
- W sytuacji gdy niemowlę bardzo mocno chwyta rączkami Twoje palce wsuwane w jego dłonie, mamy do czynienia z odruchem chwytnym, który najbardziej intensywny jest w pierwszych 3 miesiącach życia, a w późniejszym czasie stopniowo zanika.
- Czasami zaobserwować możemy, że nasz maluch leży niesymetrycznie, tzn. po jednej stronie zgina rączkę i nóżkę, natomiast po drugiej stronie prostuje (mowa tu zwłaszcza o rączce). Dziecko przypomina wtedy szermierza. Odruch ten występuje wtedy, gdy niemowlę obraca głowę w bok. Wiąże się to z tym, że dziecko patrzy w stronę wyprostowanych kończyn. Odruch ten zanika po około 5-6 miesiącu życia.
Zobacz również:
Komentarze do: Jak wyglądają odruchy wczesnego okresu niemowlęcego?