Jak zapobiegać otyłości u niemowląt?
Problemy z wagą w wieku niemowlęcym programują nawyki żywieniowe dziecka w kolejnych etapach życia. Rodzice natomiast, często kierując się troską popełniają liczne dietetyczne błędy, których wynikiem jest nadmierny przyrost masy ciała. Chociaż w opinii specjalistów dzieci karmionych piersią nie sposób przekarmić, to jednak maluchy mające spory apetyt mogą mieć w przyszłości problemy z nadwagą.
Okazuje się, że kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych już od pierwszych chwil życia, ma niebagatelny wpływ na późniejsze przyzwyczajenia smyka.
Kiedy diagnozujemy otyłość?
W pierwszych miesiącach dziecko karmione piersią oraz mlekiem modyfikowanym powinno przybierać na wadze od 700 do 800 g miesięcznie, natomiast w II półroczu przeciętny przyrost masy ciała powinien wynosić 500 g na miesiąc. Ocenę tego czy smyk ma problemy z nadwagą pozostaw pediatrze. Kluczem do diagnozy otyłości u dzieci jest porównanie za pomocą siatki centylowej stosunku masy ciała do wzrostu malucha. Idealne wyniki mieszczą się pomiędzy 25 a 75 centylem. Jeżeli ta norma jest zachowana, nie na powodu do obaw. Czerwona lampka ostrzegawcza powinna włączyć się, gdy wyniki smyka odbiegają od normy, zaś nadwagę stwierdza się, gdy masa ciała dziecka skorelowana ze wzrotem przekroczy 90 centyl.
Co decyduje o otyłości u niemowląt?
W przypadku otyłości decydujące znaczenie ma czynnik środowiskowy, a więc przede wszystkim dieta dziecka. Pojemność pustego żołądka niemowlęcia mieści się w granicach 50 - 100 ml. Porcja posiłku powinna być na tyle sycąca, by zaspokoić głód na ok. 3 godziny. Nieprawidłowe przygotowywanie mieszanki dla malucha, dosładzanie posiłków i napojów oraz systematyczne przekarmianie we wczesnym dzieciństwie to najczęstsze przyczyny, które mogą doprowadzić do otyłości. Kilkumiesięczny maluch, ze względu na ograniczoną aktywność ruchową, nie jest w stanie spalić całej energii, jakiej dostarcza mu kaloryczny posiłek. Dodatkowe węglowodany bardzo szybko odkładają się w postaci dodatkowej tkanki tłuszczowej.
Zobacz również:
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Jak zwalczyć nawagę?
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Jemy mniej kalorii, a wciąż mamy problem z otyłością: jak to możliwe?
- Skutki nadwagi
Najczęściej popełniane błędy
1. Nie traktuj piersi jako pocieszenia - pamiętaj, że nie każdy płacz dziecka oznacza, że jest ono głodne!
2. Nie przekarmiaj - nie namawiaj malucha na dokończenie porcji kaszki czy zupki, nie podawaj również zbyt obfitych deserków. Dzieci same idealnie regulują swoje potrzeby związane z odczuwaniem głodu i sytości.
3. Unikaj podawania słodkich posiłków, nie dopajaj wodą z glukozą. Dzieci już od początku należy przyzwyczajać do picia wody dla niemowląt, np. Mama i ja. Jeżeli maluch przyzwyczai się do słodkich soczków i herbatek, nie licz na to, że nagle polubi wodę.
4. Nie podawaj zbyt dużo soków - są one słodkie i sycące, więc traktuj je jako posiłek. Staraj się również wybierać soki przecierowe - norma to 120 - 150 ml soków na dzień. Pamiętaj także, by pragnienie dziecka gasić wodą!
Maluch na diecie?
U niemowląt i małych dzieci stosowanie diet odchudzających jest surowo zabronione. Gdy zachodzą istotne podejrzenia, że maluch może mieć problemy z otyłością, tym, co możesz zrobić, jest wydłużenie czasu między poszczególnymi karmieniami oraz uważne przyjrzenie się swoim nawykom związanym z przygotowywaniem mieszanki lub rozszerzaniem diety dziecka. Jeżeli do butelki dosypujesz zbyt dużą ilość mieszanki, a na podwieczorek podajesz dziecku dosładzane posiłki i napoje, nie dziw się, że smyk szybko przybiera na wadze. Korygowanie jadłospisu malucha często wiąże się również z ustaleniem nowych proporcji pokarmów zawierających białko, tłuszcze i węglowodany.
Konsekwencje nadwagi u niemowląt
Dzieci z nadmierną tkanką tłuszczową są nie tylko bardziej narażone na problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi w przyszłości, ale również mogą mieć problemy rozwojowe już w pierwszym roku życia. Typowe konsekwencje otyłości występującej w wieku niemowlęcym to między innymi podwyższone stężenie cholesterolu oraz trójglicerydów, problemy z nadciśnieniem, ryzyko zachorowania na cukrzycę, wyższa podatność na infekcje dróg oddechowych. Maluchy z nadwagą z reguły później zaczynają raczkować i chodzić, a proste zabawy wymagają od nich znacznie więcej wysiłku niż od ich rówieśników.
Skuteczna profilaktyka:
Według opinii lekarzy najskuteczniejsza profilaktyka przeciw otyłości u dzieci do 6 miesiąca życia to karmienie piersią. Rodzice powinni nauczyć się rozpoznawać nawyki żywieniowe malucha. Jeżeli dziecko zaczyna bawić się jedzeniem lub dopomina się czegoś słodkiego rezygnując z innego posiłku oznacza to, że z pewnością nie jest głodne.
Więcej porad na temat zapobiegania tutaj