Jakie infekcje mogą wystąpić u dziecka?
Pojawienie się dziecka na świecie wiąże się z opuszczeniem przez nie bezpiecznego schronienia jakie stanowiło dla niego wnętrze macicy matki. Nowonarodzone dziecko po raz pierwszy styka się z różnego rodzaju bakteriami i drobnoutrojami, które w rzeczywistości stanowią dla niego dość poważne zagrożenie.
Co prawda system odpornościowy dziecka tuż po narodzinach nie działa jeszcze w odpowiedni sposób, lecz niemowlę przed chorobami zabezpieczają przeciwciała, które otrzymuje od matki przez łożysko zarówno w ostatnim okresie ciąży jak i wraz z mlekiem podczas każdorazowego karmienia piersią. Po zakończeniu 3 miesiąca życia organizm dziecka zaczyna samodzielnie produkować immunoglobuliny, które zwalczają niebezpieczne dla niego mikroorganizmy. W taki o to sposób niemowlę stopniowo przestaje być bezbronne w kontaktach z wszelkiego rodzaju wirusami, bakteriami i czynnikami chorobotwórczymi.
Objawy infekcji
Najważniejsze jest dokładne obserwowanie zachowań dziecka. W przypadku gdy zaobserwujemy, że płacze ono bez wyraźnego powodu, jest bardziej rozdrażnione, nie ma apetytu lub też łatwo się męczy należy zmierzyć wysokość temperatury. Z reguły pierwszym objawem infekcji jest gorączka. Ważne jest stwierdzenie powodu pojawienia się gorączki, dlatego też w tym celu należy udać się do lekarza pediatry, który będzie mógł stwiedzić czy podwyższona temperatura ciała jest rzeczywiście efektem choroby.
Zobacz również:
W przypadku noworodków i niemowląt najczęściej zaobserwować możemy infekcję skóry, dróg oddechowych, przewodu pokarmowego lub układu moczowego.
Zakażenia przewodu pokarmowego
Głównym objawem występowania infekcji przewodu pokarmowego jest biegunka. Wirusy, bakterie bądź pasożyty stają się bezpośrednim powodem pojawienia się zapalenia żołądka i jelit. W związku z tym dochodzi do zwiększenia się częstotliwości oddawania luźnego lub wodnistgo stolca. U niektórych niemowląt biegunce towarzyszyć mogą wymioty i gorączka.
Zapalenie dróg moczowych
Przyczyną wystąpienia zapalenia dróg moczowych są przede wszystkim drobnoustroje, które dostają się do pęcherza przez cewkę moczową. W przypadku gdy infekcja uderzy wyżej, tzn. obejmuje miedniczki nerkowe pojawia się bardzo poważny problem. Jeżeli chodzi o objawy zapalenia dróg moczowych to możemy zaobsewoać przede wszystkim wysoką gorączkę, wymioty, biegunkę i brak apetytu. Choroba ta często wywoływana jest przez pałeczkę jelitową Escherichia coli. Leczenie polega na stosowaniu antybiotyków przez około 2 tygodnie.
Infekcje dróg oddechowych
Bardzo często dochodzi do infekcji górnych dróg oddechowych, do których należą: gardło, migdałki podniebienne, zatoki oboczne nosa oraz krtań. Choroba dróg odechowych może przebiegać jako zwykłe przeziębienie lub nawracające przewlekłe zapalenie. Niebezpieczna dla małego dziecka może się okazać infekcja dalszych dróg oddechowych, tj. zapalenie oskrzeli i płuc. Do poważnych powikłań infekcji górnych dróg oddechowych możemy zaliczyć zapalenie ucha środkowego. Charakteytycznym objawem dla tej choroby jest ból w okolicy chorego ucha, którego skutkiem jest uporczywy płacz malucha. Dodatkowo zaobserwować można gorączkę, brak apetytu, wymioty i biegunkę. Niezdiagnozowane zapalenie ucha środkowego może doprowadzić do poważnego uzkodzenia słuchu, a w dalszej kolejności do zaburzeń w rozwoju mowy.