Kąpiel niemowlaka - wskazówki
Kąpiel niemowlaka jest stresującym zajęciem zarówno dla niedoświadczonych rodziców jak i samego bobasa. Początkowo wskazane jest mycie noworodka przy pomocy gąbki, po wygojeniu pępka malca można kąpać w wanience. Dlatego warto zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi obu sposobów kąpieli malucha.
Ogólne wskazówki dotyczące kąpieli niemowlaka:
- Nie jest konieczne kąpanie niemowlaka codziennie. Wystarczy jedynie obmywać, przy pomocy gąbki, miejsca najbardziej narażone na zabrudzenia, czyli twarz i szyję bobasa oraz rączki i pupę
- Wskazane jest kapanie dziecka 3 razy w tygodniu, codzienna kąpiel nie jest konieczna
- Dziecko można kąpać o każdej porze dnia, jednak najodpowiedniejszy jest wieczór ze względu na to, że wykapany niemowlak łatwiej zasypia
- Należy unikać kąpania maluszka tuz przed jedzeniem lub bezpośredni po, gdyż może to wywołać ulewanie pokarmu u dziecka
- Na kąpiel maluszka rodzice powinni zarezerwować sobie większa ilość czasu, aby móc ostrożnie i w spokoju zająć się dzieckiem
- Dziecko może być kąpane w każdym pomieszczeniu w domu. Najczęściej rodzice kapią swoje pociechy w łazience lub kuchni. Należy jednak zwrócić uwagę, by w pomieszczeniu gdzie jest kąpane dziecko była temperatura 22 C
- Przy kąpaniu dziecka należy także zadbać o bezpieczeństwo miejsca w którym odbywa się kąpiel. Dlatego warto zadbać o to aby blat, na którym stoi wanienka dziecka znajdował się na odpowiedniej wysokości i był dostatecznie duży
MYCIE DZIECKA GABKĄ - WSKAZÓWKI
Dzieci w początkowych dniach życia należy myć gąbką lub myjką. Jest to konsekwencją kikutu na pępowinie dziecka. Zanim nie odpadnie i nie zagoi się mycie w wanience jest niewskazane.
1. Myjąc dziecko gąbka lub myjką warto na samym początku wybrać dogodne miejsce do przeprowadzenia tej czynności. Blat do przewijania, stół lub łóżeczko niemowlaka mogą być dobrym wyborem. Wcześniej jednak należy zadbać o osłonięcie tych miejsc folią lub materiałem wodoodpornym aby ich nie zamoczyć.
2. Przed rozpoczęciem kąpieli niemowlaka należy przygotować wszystkie akcesoria niezbędne do kąpieli bobasa. Dlatego należy przygotować:
- mydło i szampon przeznaczone dla niemowląt,
- dwie myjki,
- ręcznik kąpielowy dostosowany do noworodków,
- waciki lub gazy służące do przemywania oczu dziecka,
- czystą pieluchę i ubranko
Zobacz również:
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Jak wychować jedynaka?
- Uczymy przez zabawę!
- Kochać czy zawstydzać, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko?
- Jak przeżyć bunt dwulatka?
- Świat w oczach pięciolatka – rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny dziecka
3. Po zorganizowaniu miejsca do kąpieli należy przygotować do niej dziecko. W tym celu trzeba rozebrać malucha, kończąc na zdjęciu pieluszki, aby uniknąć niespodzianek w postaci sikania lub kupki.
4. Mycie dziecka należy rozpocząć od najczystszych części ciała, a zakończyć na miejscach zakrytych pieluszką. Zapobiega to rozprowadzaniu drobnoustrojów z tej części ciała na inne.
Na samym początku powinno się namydlać skórę dziecka dłonią lub przy pomocy myjki, a do spłukania piany używać czystej wody.
Kąpiel maluszka należy rozpocząć od mycia:
- głowy
- twarzy
- szyi i klatki piersiowej
- rąk
- pleców
- narządów płciowych
W przypadku pielęgnacji narządów płciowych chłopca należy zadbać o dokładne wyczyszczenie pachwin, fałdów pośladkowych oraz miejsca pod moszną. Należy unikać ściągania napletka, a zamiast tego dokładnie go osuszyć i posmarować oliwką lub maścią na odparzenia.
MYCIE NIEMOWLAKA W WANIENCE- WSKAZÓWKI
- Kąpiel dziecka w wanience można rozpocząć po wygojeniu się pępka noworodka. Przed rozpoczęciem kąpieli trzeba wybrać dogodne do tego miejsce oraz przygotować niezbędne akcesoria.
- Do wanienki powinno wlać się tyle wody, żeby przykrywała tylko połowę ciała dziecka. Przed zanurzeniem dziecka w wodzie wskazane jest sprawdzenie temperatury wody, która powinna wynosić około 37C.
- Przed rozpoczęciem kąpieli trzeba rozebrać dziecko do naga i wkładać je powoli do wanienki. Warto w tym momencie przemawiać czule do dziecka, w ten sposób minimalizując jego strach przed kąpielą.
- Kąpiąc dziecko należy trzymać je na przedramieniu lewej ręki, a palcami chwytać je pod pachą. Drugą wolną ręką powinno się myć dziecko, rozpoczynając od główki, tak jak w przypadku mycia przy pomocy gąbki lub myjki. Do twarzy także należy używać wacików, które trzeba jak najczęściej zmieniać. Po umyciu twarzy, szyi, dłoni, pupy, rąk, nóg i brzucha dziecka należy malucha przewrócić na ręce i umyć mu plecy oraz pośladki.
- Na końcu trzeba spłukać ciało noworodka czystą wodą używając do tego myjki. Po zakończeniu kąpieli należy zadbać o dokładne osuszenie ciała dziecka i ubrać je w czyste śpioszki.
Komentarze do: Kąpiel niemowlaka - wskazówki