Szukaj

Karmienie naturalne a witaminy D i K

Podziel się
Komentarze0

Witamina K i D występują w śladowych ilościach w pokarmie kobiety. Dlatego u niemowląt, karmionych w pierwszych miesiącach życia wyłącznie piersią, zaleca się codzienne doustne uzupełnianie witaminy D i K w ściśle określonych dawkach. Zgodnie z zaleceniami Zespołu Ekspertów w Dziedzinie Pediatrii z 2004 roku, każde niemowlę karmione piersią powinno otrzymywać witaminę D w dawce 400 j.m. (jednostek międzynarodowych) na dobę.



Witamina D

Witamina D odgrywa istotną rolę w utrzymaniu właściwych stężeń oraz proporcji wapnia i fosforu w organizmie. Jest niezbędna do właściwego rozwoju oraz kondycji kości i zębów. Niedostateczna podaż witaminy D może prowadzić do krzywicy i innych zaburzeń mineralizacji tkanki kostnej. Należy pamiętać, że synteza skórna witaminy D może być niewystarczająca, ze względu na niskie nasłonecznienie oraz powszechne obecnie stosowanie filtrów UV. Vita-D to pierwsza na rynku witamina D dla niemowląt karmionych piersią w kapsułkach otwieranych "twist-off" do podawania doustnego, w mikrodawkach. Preparat Vita D kapsułki jest wygodny w użyciu, higieniczny, a także bezpieczny - bez ryzyka przedawkowania. Przeznaczony jest do codziennego stosowania w domu w celu zaspokojenia podstawowego zapotrzebowania niemowlęcia na witaminę D.



Witamina K

Zgodnie z zaleceniami Krajowego Konsultanta oraz Zespołu Ekspertów w Dziedzinie Pediatrii z 2007 roku, wszystkim noworodkom tuż po urodzeniu podaje się domięśniowo jednorazową makrodawkę witaminy K w szpitalu (0,5 mg). Niemowlętom karmionym piersią zalecane jest codzienne doustne uzupełnianie witaminy K w mikrodawkach od 8 doby życia do ukończenia trzeciego miesiąca życia, w ilości 25 μg na dobę.

Witamina K jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Jest odpowiedzialna za prawidłową krzepliwość krwi, prawidłowy metabolizm wapnia, ma też właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Na możliwość niedoboru narażone są niemowlęta karmione piersią, ponieważ w ich jelicie grubym znajdują się bifidobakterie, które nie produkują witaminy K, a pokarm matki zawiera zbyt małe ilości tego składnika. Dlatego też podawanie witaminy K w tym okresie jest tak ważne.

Komentarze do: Karmienie naturalne a witaminy D i K

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz