Przeprowadzono już mnóstwo badań, które potwierdzają wpływ karmienia piersią na rozwój odporności u dziecka i zmniejszanie ryzyka zachorowania na wiele chorób w przyszłości. Szpital Dziecięcy Cincinnati postanowił sprawdzić, czy istnieje związek między karmieniem mlekiem matki i częstotliwością występowania otyłości u najmłodszych.
Doktor Jessica Woo, współautorka badań, twierdzi, że niemowlę, które przez dłuższy czas karmione jest tylko lub w przeważającej części mlekiem matki, ma od 10 do 20 procent mniejsze szanse na bycie otyłym w dzieciństwie. Aby wysunąć te wnioski, naukowcy przeanalizowali ponad 80 badań nad naturalnym karmieniem, prowadzonych na przestrzeni 20 lat i opublikowanych w Current Obesity Report.
Aby móc głębiej zrozumieć w jaki sposób mleko matki wpływa na zachowanie odpowiedniej wagi u dziecka, konieczne jest jednak głębsze zbadanie wpływu takiej diety na rozwój noworodka. Doktor Lisa Martin dodaje, że współcześnie literatura medyczna nie promuje karmienia piersią jako metody walki z otyłością, ponieważ nie pozwala na to złożony charakter tego procesu, o którym wciąż wiemy za mało.
Zobacz również:
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Jak zwalczyć nawagę?
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Nieoperacyjne leczenie otyłości - balon żołądkowy
- Skutki nadwagi
Naukowcy ze Szpitala Dziecięcego Cincinnati wskazują jednak na kilka podstawowych czynników biologicznych, które poprzez naturalne karmienie mogą wywierać wpływ na masę ciała dziecka. Są nimi: wprowadzanie zmian w preferencjach smakowych i diecie, praca układu trawiennego przy przetwarzaniu pokarmu oraz skłonność do otyłości u matki.
Wyniki badań są obiecujące, jednak chociaż obserwacje dowodzą skuteczności prowadzenia takiej diety u niemowląt, to wciąż brakuje wielu ważnych informacji, które pozwoliłyby na szczegółową, medyczną charakterystykę tego procesu.
Natalia Kocoń