U dzieci, które rodzą się jako pierwsze w rodzinie, zaobserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy i podwyższonego ciśnienia tętniczego. Wyniki badania, które w marcu zostanie opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (JCEM), pokazują, że pierworodne dzieci mają większe trudności z absorbowaniem cukrów oraz wyższe ciśnienie w ciągu dnia niż dzieci, które mają starsze rodzeństwo.
„Chociaż sama kolejność urodzenia nie jest wskaźnikiem metabolicznych lub krążeniowych zaburzeń, bycie pierworodnym przyczynia się do ogólnego ryzyka” – powiedział Wayne Cutfield z University of Auckland.
W czasach spadającej liczby dzieci w rodzinie, większą część populacji stanowią pierworodni, u których może wystąpić cukrzyca typu II, choroba wieńcowa, udar lub nadciśnienie.
Wyniki badań nowozelandzkich naukowców mogą mieć kolosalne znaczenie dla nacji takich jak Chińczycy, gdzie z powodu polityki jednego dziecka przeważającą częścią społeczeństwa są pierworodni.
Zobacz również:
W badaniu sprawdzano stężenie lipidów i hormonów na czczo, wzrost, wagę oraz strukturę ciała u 85 zdrowych dzieci w wieku 4 i 11 lat. 32 pierworodnych dzieci, które brały udział w badaniu, miało o 21% niższą wrażliwość na insulinę i o 4 mmHg wyższe ciśnienie.
Czy jest jakaś dobra wiadomość dla najstarszych dzieci?
Badanie wykazało, że są one najczęściej wyższe i szczuplejsze od swojego młodszego rodzeństwa. Różnice w metabolizmie u młodszych dzieci mogą być spowodowane zmianami w macicy kobiety, które zachodzą podczas pierwszej ciąży.
W rezultacie tych zmian zwiększa się dopływ składników odżywczych do zarodka podczas kolejnych ciąż.
Według Cutfielda wyniki opisywanego badania świadczą o tym, że u pierworodnych dzieci występuje większe ryzyko zachorowania m.in. na cukrzycę i nadciśnienie.
Potrzeba jednak bardziej szczegółowych badań, żeby stwierdzić, jak to zwiększone ryzyko przekłada się na realne przypadki zachorowań w dorosłym życiu.