Naukowcy z University of North Carolina School of Medicine podczas swoich najnowszych badań przyjrzeli się w jakim stopniu wyniki ankiety przeprowadzane wśród rodziców 12-miesięcznych dzieci okazują się trafne w późniejszych latach życia ich pociech.
Naukowcy w swoim badaniu przeanalizowali wyniki ankiety Firts Year Inventory (FYI) przeprowadzonej wśród rodziców 699 maluchów, którym następnie, kiedy ich dzieci osiągnęły wiek 3 lat, zadano kolejny zestaw pytań, mających potwierdzić przypuszczenia lekarzy, które pojawiły się po ewaluacji wyników pierwszej części ankiety.
Dzieci, u których na podstawie FYI stwierdzono ryzyko zachorowania na autyzm, były dodatkowo poddane diagnozie lekarskiej opartej na rezultatach spotkania z psychologiem.
Wyniki wskazały, że 31 procent dzieci, które na podstawie FYI zostały uznane za zagrożone autyzmem, w wieku trzech lat wykazywały zaburzenia spektrum autystycznego. Poza tym, 85 procent takich dzieci wykazywało innego typu zaburzenia rozwoju.
Zobacz również:
„Wyniki te wskazują, że zdecydowana większość dzieci, których wynik FYI był pozytywny, rzeczywiście doświadczyła pewnego rodzaju opóźnienia w rozwoju w wieku trzech lat, które może wymagać wczesnej interwencji” - stwierdza dr Grace Baranek.
„Te odkrycia dają nadzieję i zachęcają do zmiany podejścia co do wykorzystania obserwacji zachowania niemowląt, których dokonują rodzice, jako narzędzia do identyfikacji rocznych dzieci, które są narażone na zaburzenia spektrum autystycznego” – zauważa jej koleżanka dr Lauren Turner-Brown.
"Identyfikacja zagrożenia autyzmem w wieku 12 miesięcy może pozwolić dużej liczbie dzieci i ich rodziców na uzyskanie dostępu do odpowiedniej pomocy miesiące lub lata wcześniej niż byliby oni w stanie w ogóle wykryć problem korzystając z tradycyjnych metod” – dodaje.
Komentarze do: Kwestionariusz wypełniony przez rodziców pomaga zidentyfikować ryzyko autyzmu u rocznych dzieci