Lateksowy czy kauczukowy - jak wybrać dobry smoczek dla niemowlęcia
Instynkt ssania u niemowląt jest bardzo silny. Idealna sytuacja to taka, gdy jest zaspokojony naturalnie podczas karmienia piersią. Jednak, gdy niemowlę ssie wszystko, co ma w swoim zasięgu np. kciuk lub ubranko wielu rodziców decyduje się na podanie smoczka uspokajającego.
Instynkt ssania u niemowląt jest bardzo silny. Idealna sytuacja to taka, gdy jest zaspokojony naturalnie podczas karmienia piersią. Jednak, gdy niemowlę ssie wszystko, co ma w swoim zasięgu np. kciuk lub ubranko wielu rodziców decyduje się na podanie smoczka uspokajającego.
Jak wybrać smoczek dla niemowlęcia, by nie spowodował nieprawidłowości zgryzu? Pierwszym kryterium przy kupnie smoczka jest wiek dziecka. Smoczki dla niemowląt dostępne są w kilku przedziałach wiekowych: 0 - 3 miesiące, 3 - 6, 6 -18 miesięcy oraz 18 +. Specjaliści zalecają, by nie podawać dziecku zbyt małego smoczka, nieodpowiedniego dla jego wieku, gdyż właśnie to może spowodować nieprawidłowości zgryzu.
Lateksowy, czy kauczukowy?
Dostępne obecnie smoczki dla niemowląt wykonane są z dwóch rodzajów materiału - naturalnego kauczuku lub silikonu. Smoczki kauczukowe, nazywane też lateksowymi, są bardzo elastyczne i odporne na rozciąganie. Jednak ponieważ jest to materiał naturalny, szybciej ulega zużyciu pod wpływem różnych czynników - światła, śliny, tłuszczu z pokarmu, dlatego trzeba je częściej wymieniać. Plusem smoczka lateksowego jest to, że nie przyciąga kurzu.
Zobacz również:
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Jak wychować jedynaka?
- Uczymy przez zabawę!
- Kochać czy zawstydzać, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko?
- Jak przeżyć bunt dwulatka?
- Świat w oczach pięciolatka – rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny dziecka
Natomiast smoczki silikonowe w odróżnieniu od lateksowych są zupełnie bezzapachowe oraz trwalsze, gdyż są odporne na wysokie temperatury, więc można je dłużej wygotowywać. Nie zużywają się tak szybko jak smoczki lateksowe. Ich minus – mogą być przegryzione przez dziecko, które ma już ząbki. Jeśli zauważymy ślady przegryzienia, należy natychmiast wyrzucić smoczek. Najlepiej zastąpić go smoczkiem wykonanym z tego samego materiału, do którego przyzwyczajony jest nasz maluch.
Kształt smoczka
„Najchętniej kupowany przez mamy jest smoczek dla niemowląt o kształcie anatomicznym, czyli wypukły od strony podniebienia." - tłumaczy Agata Chmielewska - Specjalista ds. Sprzedaży Internetowej Kidy.pl - Taki smoczek idealnie dopasowuje się do jamy ustnej dziecka, gdyż przypomina kształt brodawki sutkowej matki w czasie karmienia piersią i umożliwia wykorzystanie wrodzonego instynktu ssania dziecka do ćwiczenia mięśni szczęki." Do wyboru są także smoczki dla niemowląt okrągłe, przypominające kształtem wisienkę oraz symetryczne, czyli równolegle spłaszczone z góry i z dołu.
Regularnie wymieniaj smoczki
Smoczki dla niemowląt należy wymieniać mniej więcej co miesiąc, dwa. Rodzice wybierając dobry smoczek dla niemowlęcia powinni też zwrócić uwagę, czy gumka po naciśnięciu odpowietrza się, a potem wraca do swojego kształtu. Dobry odpowietrzacz sprawia, że powietrze uwięzione w smoczku wydostaje się na zewnątrz w czasie ssania. Dzięki temu smoczek pozostaje miękki i elastyczny oraz zachowuje swój kształt, co pomaga zapobiegać wadom zgryzu. Nie należy kupować smoczków sztywnych lub takich, które zawierają w środku plastikowe elementy.
Duży wybór smoczków uspokajających dla niemowląt oraz gryzaczków najlepszych krajowych i zagranicznych marek, m.in. smoczki i gryzaki NUK, AVENT, Lovi można znaleźć w sklepie internetowym Kidy.pl W sklepie tym rodzice znajdą także szeroką gamę produktów związaną z żywieniem niemowląt. - „Smoczki uspokajające dla niemowląt oferowane są w promocyjnych cenach." - dodaje Agata Chmielewska.
Kidy.pl
Komentarze do: Lateksowy czy kauczukowy - jak wybrać dobry smoczek dla niemowlęcia