Wakacje coraz bliżej! Słoneczne dni zachęcają do wyjścia z domu i zabaw na świeżym powietrzu. To najlepszy czas dla naszych pociech na szaleństwa na rowerach, rolkach, deskorolkach i hulajnogach. Często oznacza to również liczne otarcia, zadrapania i inne kontuzje, warto więc zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci i przygotować się na ewentualne urazy.
1. Ostrożności nigdy za wiele!
Po pierwsze - kask i ochraniacze na łokcie i kolana. Pamiętajmy, że stosowanie tego typu zabezpieczeń skutecznie chroni nasze dzieci przed groźnymi urazami. Obecnie oferta tego typu produktów jest bardzo szeroka, warto więc wybrać się na wspólne zakupy i dobrać produkty odpowiednich rozmiarów, które jednocześnie będą dla dzieci atrakcyjne wizualnie. Jeśli same je wybiorą, dużo chętniej będą je nosić!
2. Do wesela się zagoi...
Po drugie - dobrze wyposażona apteczka. Odpowiednio dobrane produkty pozwolą szybko ukoić płacz i zapobiegną powstawaniu niechcianych pamiątek w postaci blizn. Zanim zabierzemy się za opatrywanie urazu skóry, w pierwszej kolejności należy pozbyć się znieczyszczeń, które mogły przedostać się do jej głębszych warstw. Pamiętajmy, że większość groźnych zanieszczeń takich jak bakterie Gram dodatnie np. gronkowiec złocisty i Gram ujemne np. pałeczka ropy błękitnej, a także grzyby są niewidoczne dla oczu! Aby ochronić dzieci przed ich szkodliwym działaniem warto zastosować wodę utlenioną w żelu (np. Peroxygel 3,0), dzięki której możemy błyskawicznie zdyzynfekować wszystkie drobne skaleczenia i otarcia. Konstytencja żelu sprawia, że produkt nie spływa z miejsca aplikacji, wytwarzając delikatny żelowy opatrunek. No i najważniejsze - woda utleniona w żelu jest dużo łagodniejsza od klasycznej wody utlenionej, dlatego nie boją się jej nawet najmłodsi.
Zobacz również:
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Jak wychować jedynaka?
- Uczymy przez zabawę!
- Kochać czy zawstydzać, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko?
- Jak przeżyć bunt dwulatka?
- Świat w oczach pięciolatka – rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny dziecka
Kiedy rana jest już pozbawiona zanieczyszczeń możemy zabezpieczyć ją przy pomocy plastra lub w przypadku większych kontuzji sterylnym opatrunkiem i bandażem elastycznym. Czasem jednak to nie uraz skóry jest źródłem największego dyskomfort, lecz silne stłuczenie. Ukojenie przynosi wtedy schłodzenie miejsca kontuzji. Możemy wykorzystać do tego torebkę z kostkami lodu lub chłodzący spray, który pomoże zmniejszyć obrzęk. Jeśli stłuczenie jest rozległe warto zastosować dodatkowo krem uszczelniający naczynka, który pomoże zniwelować siniaki.
Najważniejsze jednak to nie wpadać w panikę i pamiętać, że o ile guzy i otarcia z czasem idą w zapomnienie, wspomnienia dobrej zabawy z lat dziecięcych zostają z nami na długie lata!
Komentarze do: Lato? Wesoło i bezpiecznie! (1)
opatrunek
1Każde skaleczenie musi być porządnie zabezpieczone przed drobnoustrojami, najlepiej jak skaleczenie posmaruje się jakimś biologicznym opatrunkiem, który nie wymaga plasterków, których dzieci nie lubią.... pokaż całość