Pierwsze wizyty u dentysty to powód stresu nie tylko dla dziecka, ale również dla rodzica. Rodzice często ignorują więc problem, którego konsekwencją jest rosnąca ilość dzieci z próchnicą - ma ją aż 70 proc. trzylatków i 90 proc. sześciolatków. Jak bez problemów przejść przez wizytę u stomatologa dziecięcego, a przede wszystkim – jak nauczyć dziecko prawidłowych nawyków?
Kontakt z dentystą jest wskazany od momentu pojawienia się pierwszego zęba. Przebarwienia, plamki na zębach mogą oznaczać próchnicę – wtedy interwencja dentysty jest koniecznością! W pierwszych latach życia dzieci mogą nabrać prawidłowych nawyków, dzięki czemu w dorosłym życiu będą cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.
Przed pójściem do dentysty warto porozmawiać z maluchem. Dziecko boi się tego, co nowe i nieznane. Poza tym mogło usłyszeć niepokojące informacje na ten temat – niejasności i obawy należy rozwiać. Rodzic musi także jasno opowiedzieć po co ta wizyta – radzi Rafał Uniczko z Centrum Medycznego Medrun, które specjalizuje się w kompleksowej opiece medycznej nad dziećmi.
Wizyta adaptacyjna – początek przyjaźni
Podstawą wszelkich działań stomatologa jest zdobycie zaufania dziecka, pierwsza wizyta może zaważyć na tym, jaki będzie stosunek naszego dziecka do usług stomatologicznych w dorosłym życiu. Leczenie rozpoczynamy od tzw. wizyty adaptacyjnej – umożliwia ona dziecku poznanie lekarza i oswojenie się z gabinetem. To czas nawiązania zaufania. Tak przygotowany pacjent łatwiej akceptuje wykonanie często nieprzyjemnych, a czasem bolesnych zabiegów dentystycznych. Ogromną rolę odgrywa czas, cierpliwość i oczywiście motywacja-czyli nagrody i pochwały. Leczenie dzieci to zawsze szukanie kompromisu między tym, co konieczne do wykonania, a tolerancją dziecka. Wybierając gabinet stomatologiczny dla naszego dziecka pamiętajmy by czuło się komfortowo, a lekarz będzie dysponował odpowiednią ilością czasu. Zdecydowanie unikajmy przychodni, w których pieniądze są ważniejsze od dobra pacjenta, a lekarzom szkoda czasu na oswajanie dziecka – mówi Rafał Uniczko z Centrum Medycznego Medrun.
Zobacz również:
Profilaktyka przede wszystkim
W Polsce wciąż spotykamy się z błędnym stwierdzeniem, że zębów mlecznych się nie leczyć. Tymczasem próchnica zębów może być przyczyną poważnych komplikacji bakteryjnych, a przedwcześnie utracone zęby mleczne to częsty powód wad zgryzu.
Nieleczone zęby już u dzieci mogą powodować wiele chorób. O prawidłową higienę jamy ustnej powinniśmy dbać od najmłodszych lat. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają rodzice, którzy sami powinni dawać przykład dzieciom. O prawidłową higienę jamy ustnej powinniśmy dbać od najmłodszych lat. Na rynku mamy szeroką ofertę past i szczoteczek stworzonych z myślą o najmłodszych. Warto pamiętać, że skuteczne mycie zębów wymaga przede wszystkim czasu i staranności-powinno odbywać się pod nadzorem rodziców. Ważne są regularne kontrole stomatologiczne, które pozwolą wykryć problem, zanim będzie on wymagał bolesnego leczenia – dodaje Rafał Uniczko z CM Medrun.