Mleko modyfikowane dla noworodka
Mleko modyfikowane jest ratunkiem dla mam, które z różnych powodów nie mogą karmić swojego maleństwa własnym mlekiem. Ze względu na bezpieczną dla dziecka recepturę, z powodzeniem można mu go podawać już od pierwszych chwil życia.
Skład mleka modyfikowanego
Co najważniejsze – mleko modyfikowane jest produkowane z mleka krowiego, które w drodze procesów technologicznych swoim składem bardzo zbliża się do mleka matki. Bogactwo składników odżywczych w nim zawartych pozwala na zdrowy i harmonijny rozwój dziecka. Do najważniejszych z nich należą: białko, probiotyki, kwasy tłuszczowe oraz składniki mineralne i witaminy. Białko jest podstawowym budulcem komórek i tkanek, jednak jego nadmiar (jak to bywa np. w zwykłym mleku krowim) mógłby uszkodzić delikatne jeszcze nerki niemowlaka. Mleko modyfikowane doskonale radzi sobie z tym problemem. Probiotyki z kolei korzystnie działają na florę bakteryjną jelit i wpływają na uodpornienie dziecka na alergeny. Natomiast kwasy tłuszczowe mają ogromny wkład w prawidłowy rozwój mózgu i wzroku, a także stanowią najbogatszy materiał energetyczny.
Zobacz również:
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Kochać czy zawstydzać, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Jak wychować jedynaka?
- Jak przeżyć bunt dwulatka?
- Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
- Pielęgnacja pępka noworodka
Różnice między mlekiem krowim a mlekiem modyfikowanym
Mleko prosto od krowy nie jest odpowiednim pokarmem dla noworodka, ale stanowi dla niego doskonałą bazę wyjściową. Najistotniejsze zmiany w mleku modyfikowanym polegają na: obniżeniu ilości białka, zmianie składu białka, zwiększeniu ilości tłuszczów nienasyconych, zwiększeniu zawartości laktozy oraz na obniżeniu ilości sodu, potasu i chloru.
Rodzaje mleka modyfikowanego
W zależności od wieku dziecka podaje mu się mleko o określonym składzie i przypisanym mu numerku. Mleko początkowe, oznczone cyfrą 1, jest odpowiednie dla dzieci począwszy od narodzin do 6. miesiąca życia. Po nim przychodzi czas na mleko „następne”. Dzieci w wieku pomiędzy 6, a 9 miesięcy powinny pić mleko oznaczone cyfrą 2, a jeszcze starsze można karmić mlekiem z numerkiem 3. Na rynku dostępne jest również mleko Junior, które jest odpowiednie dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia i może być mu podawane aż do 3 roku życia.
Wskazówki dotyczące stosowania mleka modyfikowanego
Przede wszystkim należy uważać, żeby mleka modyfikowanego nie zalewać gorącą wodą. Wysoka temperatura powoduje niszczenie cennych dla młodego organizmu składników odżywczych. W związku z tym, nie powinno się mieszanki podgrzewać. Ponadto, ze względu na szybkie namnażanie się bakterii w cieple, mleko powinno zostać spożyte tuż po przygotowaniu. Uchroni to malucha przed niepożądanym zatruciem pokarmowym. Dodatkowo warto pamiętać, że dziecko karmione mlekiem modyfikowanym, powinno otrzymywać dziennie maksymalnie 5 – 6 posiłków. Większa ich ilość zbytnio obciążałaby, wrażliwy jeszcze, przewód pokarmowy niemowlaka.
Marlena Podsiedlik
Komentarze do: Mleko modyfikowane dla noworodka (1)
mleko przy skazie białkowej
1Mój synek miał skazę białkową, karmiłam go piersią, niestety nawet jak nie jadłam białka Maciusia wysypywało. Przestawiłam synka na mleko modyfikowane [reklama] i z plecenia pediatry podawałam mu [reklama]. Synek miał dw... pokaż całość