Winston Churchill, król Jerzy VI, Marilyn Monroe, Bruce Willis, Rowan Atkinson, Mike Tyson, Jurek Owsiak, Łukasz Golec… Co ich łączy? Wszyscy zmagali się z jąkaniem. Jak pokazują ich przykłady, tę dolegliwość można skutecznie leczyć. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej – przekonują specjaliści. Dlatego z okazji przypadającego 22 października Światowego Dnia Osób Jąkających Się w Centrum Rehabilitacyjno-Medycznym Integra-Med w Poznaniu odbędą się bezpłatne konsultacje logopedyczne dla dzieci.
Badania pokazują, że w Polsce z jąkaniem zmaga się około pół miliona osób. Tę wadę wymowy można zaobserwować już u kilkulatków. Powtarzanie pojedynczych głosek, sylab czy całych słów, zniekształcanie wyrazów, nienaturalne pauzy w wypowiedzi – te objawy sprawiają, że wiele maluchów jest wyśmiewanych przez rówieśników, przez co stają się wycofane, a konieczność odezwania się wywołuje u nich ogromny stres.
– Tego problemu nie wolno lekceważyć. Im wcześniej zaczniemy pracować nad mową dziecka, tym większe mamy szanse na wyeliminowanie jąkania. W przeciwnym razie ta wada wymowy stanie się problemem, z którym pociecha będzie musiała się zmagać także w dorosłym życiu – mówi dr Justyna Leszka z poznańskiego Centrum Rehabilitacyjno-Medycznego Integra-Med.
Zobacz również:
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Jak wychować jedynaka?
- Uczymy przez zabawę!
- Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Kochać czy zawstydzać, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko?
- Świat w oczach pięciolatka – rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny dziecka
Rodzice często zastanawiają się, czy problemy dziecka z płynną wymową to już na pewno jąkanie. Czekają z wizytą u specjalisty, bo nie wiedzą, kiedy zareagować i liczą na to, że jąkanie samo przejdzie. Tymczasem tę wadę można leczyć. Najważniejsza jest odpowiednia diagnoza. – Nie każde „zacinanie się” dziecka jest jąkaniem. To jednak ocenić może wyłącznie specjalista. Dlatego, gdy zaobserwujemy, że dziecko ma problemy z płynną mową, powinniśmy udać się z nim do logopedy – mówi dr Justyna Leszka z poznańskiego Centrum Rehabilitacyjno-Medycznego Integra-Med.
Okazją ku temu jest obchodzony 22 października Światowy Dzień Osób Jąkających Się. Tego dnia poznańskie Centrum Rehabilitacyjno-Medyczne Integra-Med organizuje bezpłatne konsultacje ze specjalistą w zakresie diagnozy i terapii jąkania skierowane do rodziców dzieci do lat siedmiu.
Spotkania odbędą się w godzinach 11.00-20.00. Osoby zainteresowane proszone są o wcześniejszą rejestrację i telefoniczne ustalenie godziny spotkania (61 222 54 38).