Tzw. kangurowanie to technika, w której karmione piersią wcześniaki – zamiast umieszczania ich w inkubatorach – pozostają w kontakcie „skóra do skóry” z klatką piersiową rodzica. Naukowcy z Université Laval w październikowym wydaniu „Acta Paediatrica” przedstawią dowody, że ma to pozytywny wpływ na rozwój mózgu.
Mózgi wcześniaków, które czerpały korzyści z tej techniki, funkcjonują w okresie dojrzewania lepiej niż mózgi noworodków umieszczonych po przedwczesnym urodzeniu w inkubatorach. Wcześniaki "kangurowane" miały wyniki porównywalne do dzieci urodzonych o czasie.
Poprzednie badania pokazywały, że wcześniaki urodzone do 33 tygodnia ciąży, w okresie dzieciństwa i dojrzewania silniej doświadczały problemów poznawczych i behawioralnych.
Neurofizjolog Cyril Schneider z Université Laval chciał ustalić, czy KMC może zapobiegać tym problemom. Porównali dane dzieci w wieku 15 lat: 18 wcześniaków z inkubatorów, 21 wcześniaków z kontaktem „skóra do skóry” (przeciętna długość kontaktu wynosiła 29 dni) i 9 wcześniaków urodzonych po 33 tygodniu ciąży.
W celu oceny funkcjonowania mózgu uczestników badacze użyli przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS). To nieinwazyjna i bezbolesna metoda. Aktywowano komórki w wybranych obszarach mózgu, w szczególności pierwotną korę ruchową kontrolującą mięśnie.
Zobacz również:
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Jak wychować jedynaka?
- Uczymy przez zabawę!
- Kochać czy zawstydzać, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko?
- Jak przeżyć bunt dwulatka?
- Świat w oczach pięciolatka – rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny dziecka
Poprzez mierzenie czasu reakcji mięśni na stymulację, naukowcy mogli ocenić funkcje mózgu, takie jak: poziom pobudliwości, szybkość przewodnictwa nerwowego, koordynację pomiędzy półkulami.
Dane zebrane przez badaczy wskazują, że wszystkie funkcje mózgu w czasie dojrzewania u noworodków, które doświadczały kontaktu „skóra do skóry,” były porównywalne do dzieci urodzonych o czasie. Wcześniaki z inkubatorów w 15 lat po urodzeniu osiągały wyniki znacząco odbiegające od tych dwóch grup.
Cyril Schneider sugeruje, że dzięki KMC noworodki korzystają ze stymulacji systemu nerwowego – dźwięku bicia serca rodzica i ciepła jego ciała – w czasie okresu krytycznego dla rozwoju połączeń nerwowych pomiędzy dwiema półkulami.
Badacze zauważają również, że choć noworodki w inkubatorach także doświadczają stymulacji, często jest ona zbyt intensywna dla możliwości ich mózgów. Kangurowanie natomiast odtwarza naturalne warunki środowiska macicy, w którym dzieci rozwijałyby się, gdyby nie urodziły się zbyt wcześnie. Pozytywne efekty KMC dla mózgu są zauważalne aż do okresu dojrzewania i nie wyklucza się, że mogą trwać dłużej.
Kanadyjski rząd przyznał grant na badania, które mogą rzucić trochę światła na ten temat. Naukowcy zmierzą neurologiczne, poznawcze i psychologiczne korzyści KMC w grupie 400 dorosłych pomiędzy 18 i 20 rokiem życia, urodzonych jako wcześniaki.