Nadciśnienie tętnicze u dzieci
Jedna z najbardziej powszechnych chorób związanych z sercem jest nadciśnienie tętnicze, które ma niekorzystny wpływ na ten organ powodując wtórne w nim zmiany. Nadciśnienie głownie dotyka obręb serca co często prowadzi do uszkodzenia zastawek, powstania choroby wieńcowej czy przyrostu lewej komory serca. Choroba ta może prowadzić również do udaru mózgu, zaburzeń filtracji nerek oraz przyspiesza pojawienie się miażdżycy.
Co powinniśmy wiedzieć o ciśnieniu krwi u dziecka?
Kiedy mierzymy ciśnienie krwi powinniśmy ustalić dwie wartości, które odzwierciedlają ciśnienie zawarte w tętnicach. Pierwsza z nich jest to wartość odpowiadająca ciśnieniu skurczowemu (skurcz serca powodujący wyrzut krwi do aorty) zaś druga wartość to ciśnienie rozkurczowe (rozkurcz serca).
Kiedy wartość ciśnienia rozkurczowego lub ciśnienia skurczowego jest zbyt wysoka dla danej grupy wiekowej wtedy mówimy o nadciśnieniu tętniczym. Możliwa jest też opcja występowania obu wartości jednocześnie poza normą.
Niezależnie od stopnia dojrzałości cieśninie tętnicze u dzieci lepiej zgrywa się z wysokością niż z masą ciała, dlatego jest ono nieco wyższe u chłopców niż dziewczynek.
Jakie powinno mieć moje dziecko ciśnienie?
Ciśnienie tętnicze u dziecka ma wartość zależną od wieku:
• Noworodki powinny mieć wartość ciśnienia skurczowego 60-80 (mmHg) zaś rozkurczowego 35-50 (mmHg)
• Niemowlęta do ukończenia 1 roku życia nie powinny przekraczać wartości ciśnienia skurczowego 90 mmHg zaś rozkurczowego 60 mmHg
• Małych dzieci ciśnienie skurczowe oscyluje w granicach 95 mmHg zaś ciśnienie rozkurczowe 60 mmHg (należy pamiętać żeby u każdego dziecka po ukończeniu 3 roku życia mierzyć ciśnienie podczas każdych wizyt lekarskich)
• Dzieci w wieku szkolnym posiadają ciśnienie skurczowe 100 mmHg, rozkurczowe 60 mmHg
• Młodzież powinna mieć ciśnienie skurczowe 110 mmHg, natomiast dolna wartość cieśninie 70 mmHg
Zobacz również:
Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego?
Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży ma raczej charakter wtórny (Od ok. 50 do 60% przypadków), czyli spowodowane jest inną chorobą. Przyczyny mogą być różne choć najwięcej przypadków jest związanych z nieodpowiednim i niezdrowym stylem odżywiania naszego dziecka. Należy ograniczyć w diecie dziecka artykuły spożywcze bogate w tłuszcze nasycone oraz zawierające dużo soli. Pamiętajmy o tym aby nasze dziecko jadło dużo owoców i warzyw.
Kolejna przyczyną nadciśnienia tętniczego u dziecka są uwarunkowania genetyczne , wszelkie zmiany w tarczycy, cukrzyca, kamienica nerkowa oraz choroba nadnerczy. Długotrwały stres i hałas powyżej 65 decybeli także może spowodować to schorzenie.
Jak rozpoznać objawy nadciśnienia tętniczego u naszego dziecka?
Samodzielnie rozpoznanie nadciśnienia jest dość trudne gdyż w dzieciństwie i w okresie dojrzewania nadciśnienie tętnicze może nie powodować objawów zaś pacjent czuje się dobrze.
Najczęstszymi objawami jakie można rozpoznać u dziecka są:
• Bóle głowy
• Pojawiający się szum w uszach
• Częste kołatanie serca i duszności
• Omdlenia oraz zawroty głowy
• Ogólne uczucie osłabienia i zmęczenia
• Często zdarzają się zaburzenia widzenia (zamazywanie liter podczas czytania, osłabienie wzroku)
• Krwawienie z nosa
• Zaburzenia snu
• Dziecko może być nadpobudliwe oraz mieć wymioty i nudności
Jeśli zauważymy objawy tego rodzaju, powinniśmy zgłosić się do lekarza pediatry aby skontrolować ciśnienie tętnicze naszego dziecka.
Jak można pomóc dziecku gdy okaże się że jest chore?
Jeśli lekarz stwierdzi nadciśnienie tętnicze u naszego dziecka należy najpierw ustalić ć jego przyczynę oraz rozpocząć leczenie. Jeśli dziecko choruje na pierwotne nadciśnienie tętnicze, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące aspekty:
• Jeśli nasza pociecha ma dużą masę ciała, czyli nadwagę, należy zastosować dietę. Zmniejszenie masy ciała wpływa korzystnie na ciśnienie krwi.
• Należy uświadomić starsze dziecko, ze nikotyna wpływa niekorzystnie na naczynia krwionośne i nie tylko jest szkodliwa dla naszych płuc ale także serca.
• Jeżeli robimy posiłki dla dzieci używajmy jak najmniej soli, która może prowadzić do zwiększenia objętości krwi i zwiększyć ciśnienie tętnicze.
• Zwróćmy uwagę na sprawność fizyczną dziecka. Starajmy się je zachęcać do uczęszczania na zajęcia sportowe. Możemy poprosić lekarza aby ustalił nam jaki sport będzie dla naszego dziecka najlepszy.
• Postarajmy się aby nasze dziecko walczyło ze stresem, który niekorzystnie wpływa na układ nerwowy co powoduje zwiększenie ciśnienia tętniczego. Ważne jest to aby nasze dziecko miało pomoc z naszej strony.
Nadciśnienie tętnicze, które nie jest leczone może doprowadzić do poważnych powikłań, które mogą mieć diametralne skutki dla zdrowia naszego dziecka. Najczęstszymi chorobami jakie może spowodować nieleczone nadciśnienie tętnicze jest udar mózgu, zawał serca, niewydolność serca i nerek, zmiany w naczyniach siatkówki. Dlatego zwróćmy uwagę na czynniki ryzykowne w otoczeniu naszego dziecka i starajmy się mu pomóc aby czuło się dobrze i było zdrowe.