Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Johns Hopkins Childrem wynika, iż dzieci, które nie otrzymują wystarczającej ilości witaminy D narażone są w dużym stopniu na niedokrwistość. Naukowcy ostrzegają jednak, że wyniki pokazują jedynie związek między niedoborem witaminy D, a anemią i bynajmniej nie wskazują głównego powodu tej choroby.
Co pokazują badania?
Otóż badacze zaobserwowali, iż występuje mnogość reakcji między witaminą D, a hemoglobiną. Dzięki temu doszli do wniosku, że witamina D, a raczej jej brak, może mieć silny związek z niedokrwistością. Dlaczego? Otóż witamina ta wpływa po pierwsze na produkcję krwinek czerwonych w szpiku kostnym i po drugie, reguluje układ immunologiczny oraz zapobiega zapaleniom stawów, które z kolei mogą wywołać anemię.
Badanie, w którym udział wzięło ponad 10.400 dzieci i młodzieży w wieku od 1 do 21 lat, wykazało, że dzieci z małym stężeniem hemoglobiny, konsekwentnie miały niższy poziom witaminy D.
Zobacz również:
Czym jest anemia?
Jest to stan, w którym organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu - nośnika krwinek czerwonych. Jak pokazują badania, prawie 7 na 10 amerykańskich dzieci cierpi z powodu niedoboru witaminy D, a u około 1 na 10 osób zauważono ciężki niedobór, który podwaja ryzyko anemii.
Autorzy badania wyraźnie zaznaczyli, iż leczenie niedokrwistości i niedoboru witaminy D jest konieczne, ponieważ mogą one prowadzić do różnych skutków zdrowotnych, w tym uszkodzenia narządów, deformacji i łamliwości kości, jak i wczesnego rozwoju osteoporozy w późniejszym życiu. Co więcej, naukowcy wykazali, że witamina D posiada także szereg innych zdrowotnych właściwości. Jest skuteczna w leczeniu nowotworów oraz chorób serca.
Komentarze do: Niedobór witaminy D może powodować anemię u dzieci