Problem otyłości u dzieci jest rosnącym problemem w Polsce. Aż 29% 11-latków i 14-latków ma nadwagę. Daje nam to niechlubne miejsce w czołówce krajów o najwyższym odsetku dzieci o zawyżonej wadze. Instytutu Żywności i Żywienia alarmuje – nadwaga i otyłość są bardzo szkodliwe dla dorosłych, a u dzieci mają jeszcze większy negatywny wpływ na zdrowie.
Czynniki ryzyka otyłości u dzieci
Często winni są rodzice, którzy przywiązują zbyt małą wagę do diety dziecka, zbytnio rozpieszczają je słodyczami lub pozwalają na to dziadkom, czy innym członkom rodziny. Czynniki środowiskowe odpowiedzialne za otyłość wśród dzieci to głównie:
- złe nawyki żywieniowe rodziców,
- brak wspólnych, rodzinnych posiłków,
- zbyt mała/duża ilość posiłków,
- częste spożywanie dań typu fast food, słodyczy i napojów słodzonych,
- małe spożycie warzyw i owoców,
- mała aktywność fizyczna, nieuprawianie sportów,
- zbyt długi czas spędzany przed komputerem, TV – zwiększone działanie reklam na zwyczaje żywieniowe.
Zobacz również:
- Zaburzenia hormonalne w okresie dzieciństwa
- Zapalenie zatok przynosowych u dzieci
- Jak formuła może zwiększyć wskaźniki ilości matek karmiących piersią?
- Zaburzenia mowy u dzieci
- Kiedy żółtaczka fizjologiczna nie ustępuje... Co warto wiedzieć o chorobie?
- Ostre zapalenie nagłośni u dzieci
- Problemy szkolne - jak sobie z nimi radzić?
- Wielokrotne szczepienia zwiększają ryzyko autyzmu?
Jak ważny jest sen dla dzieci?
The Journal od Pediatrics opublikował badania na temat relacji pomiędzy otyłością i nadwagą u dzieci, a niedoborami snu i związanymi ze snem zaburzeniami oddychania. Przebadano ponad 2 000 dzieci, rodzice uzupełniali dane na temat długości snu oraz jego zaburzeń (m.in. bezdechu śródsennego) i wskaźnika masy ciała.
Okazało się, ze największe ryzyko otyłości, bo aż dwukrotne w porównaniu do zdrowych dzieci, dotyczyło dzieci z problemami oddechowymi podczas snu.
Kolejnym ciekawym wynikiem jest odkrycie, że dzieci, które w wieku 5-6 lat nie przesypiały odpowiedniej ilości czasu (około 10,5 godziny), wykazywały zwiększone o 60-100% ryzyko wystąpienia u nich otyłości w wieku 15 lat.
Jak uchronić dzieci przed otyłością?
Jeśli dziecko ma problemy z oddychaniem podczas snu, chrapie, często budzi się, warto zabrać je do lekarza, aby obejrzał migdałki malucha. Powiększenie migdałków to jeden z najczęstszych powodów problemów ze snem u małych dzieci. Pomoże to zadbać nie tylko o właściwą wagę w przyszłości, ale też o prawidłowy rozwój i wzrost dziecka.
Ważną jest również higiena snu: układanie do niego w stałym czasie oraz miejscu, przestrzeganie czasu posiłków tak, aby kolacji nie jeść tuż przed snem. Warto również zadbać o aktywność fizyczną dziecka w ciągu dnia, która pozwoli na szybsze zaśnięcie.
Agnieszka Muciek - Szewczyk
Komentarze do: Niedobory snu i problemy z oddychaniem przyczyną otyłości u dzieci