Nieposłuszeństwo dzieci wynika z kombinacji czynników zarazem genetycznych, jak i wychowawczych. Tak właśnie ujawnia szerokie badanie przeprowadzone na 597 parach bliźniąt w Quebeku, obserwowanych od 20 miesiąca życia aż do 5 roku życia.
Rezultaty tego badania, opublikowane w przeglądzie naukowym Behavior Genetics, pokazują, że czynniki środowiskowe są głównymi przyczynami zachowań akceptacji bądź odrzucania reguł w danym wieku.
Jeśli chodzi o genetykę, ma ona wyjaśniać ustabilizowanie tego typu zachowań przez cały okres trwania rozwoju dziecka.
Badaczom nawet udało się podeprzeć liczbami te rezultaty: genetyka liczy się jedynie w 35% procentach jeśli chodzi o nieposłuszeństwo zaobserwowane na każdym etapie rozwoju dziecka, ale w ponad 90% w utrzymywaniu się takiej postawy z biegiem lat.
Zobacz również:
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Jak wychować jedynaka?
- Uczymy przez zabawę!
- Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Kochać czy zawstydzać, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko?
- Kiedy iść z dzieckiem do dentysty?
Postawy szacunku albo pogardy dla reguł wydają się relatywnie stałe w ciągłym okresie pięciu lat, a ta stabilizacja wynika z silnego oddziaływania genetyki, która sprawia, że niektóre dzieci są bardziej posłuszne, a inne bardziej nieposłuszne.
Ale wariacje w nieposłuszeństwie u każdego dziecka jest ze swej strony związana z czynnikami środowiskowymi, wyjaśnia Richard Tremblay, profesor na wydziale psychologii Uniwersytetu w Mondtrealu oraz współdyrektor tego badania.
Termin "środowiskowe" określa środowisko zarazem fizyczne, kulturalne oraz biologiczne, a więc grupuje różne czynniki, takie jak interwencje rodziców oraz inne wydarzenia przeżyte przez dziecko, miejsca, gdzie było wychowywane, oraz środki, jakie ma do dyspozycji.
Komentarze do: Nieposłuszne dzieci: genetyka czy wychowanie? (1)
nieposłuszne dzieci
1Bywa, że za nieposłuszeństwem dziecka stoi choroba... np. zaburzenia sensoryczne. Trzeba dziecko bardzo obserwować aby mu pomóc.... pokaż całość