Karmienie mlekiem kobiecym noworodków z bardzo niską wagą urodzeniową zmniejsza ryzyko sepsy oraz znacząco obniża koszty pobytu noworodka na intensywnej terapii, głoszą badania przeprowadzone przez naukowców z Rush University Medical Center.
Już 10 mililitrów mleka kobiecego przypadające na kilogram mleka, które otrzyma noworodek podczas pierwszych 28 dni życia, zmniejsza ryzyko zakażenia sepsą o 20 procent.
Dodatkowo dzienna porcja mleka kobiecego wynosząca od 25 do 49,99 mililitrów na kilogram, zmniejsza koszty NICU – oddziału intensywnej terapii noworodków, o 20 tysięcy dolarów, natomiast 50 mililitrów na kilogram dziennie, obniża koszty o 32 tysiące dolarów.
Badania prowadzone przez dr Aloka L. Patel to pierwsza analiza skupiająca się na wpływie karmienia takim mlekiem w ciągu pierwszych 28 dni życia noworodka a ryzykiem infekcji i ekonomicznymi aspektami z tym związanymi, takimi jak redukcją kosztów ponoszonych przez opiekę zdrowotną.
Zobacz również:
- Zestaw do pielęgnacji paznokci, czyli co każda kobieta powinna mieć w kosmetyczce?
- Wyścig szczurów - pieniądze czy szczęście?
- Stomatologia sportowa
- Zielona herbata właściwości
- Depresja sezonowa
- Noszenie okularów a małe dziecko
- Życie na siedząco - pozycja, która zabija
- Upośledzony geniusz? Czym jest Sawantyzm?
Ze 175 badanych niemowląt z niedowagą, u 23, tj. 13 procent, rozwinęła się sepsa z bakterii gram-ujemnych i gram-dodatnich.
W Stanach Zjednoczonych późna postać sepsy powszechnie występuje u ok. 22 procent niemowląt z niską masą ciała po urodzeniu.
Co więcej dzieci te mają w swoim późniejszym życiu predyspozycje do innych chorób, a zarażenie sepsą może powodować komplikacje w rozwoju układu nerwowego.
Jednocześnie zwiększają się także koszty opieki nad dziećmi, gdyż niemowlęta z sepsą muszą być hospitalizowane dłużej, niż zdrowe dzieci. To przekłada się również na wyższe koszty społeczne i edukacyjne w przypadku osób z wadami czy schorzeniami neurologicznymi.
Znaczne obniżenie kosztów opieki medycznej związane z podawaniem noworodkom mleka z piersi może spowodować, że zaoszczędzone pieniądze zostaną zainwestowane w niezbędne sprzęty związane z tą metodą ich odżywiania.
Może to być wprowadzenie wynajmu pompy do pobierania mleka z piersi czy stworzenie warunków, w których mleko to mogłoby być przechowywane, mówi dr Patel.
red. Elżbieta Reimann
Komentarze do: Nietypowe zalety karmienia mlekiem kobiecym