Niewydolność serca u dziecka
Niewydolność serca występuje gdy dochodzi do złego przepływu ilość krwi tzn. krew wyrzucana przez komory serca jest niewystarczająca do zachowania prawidłowego metabolizmu tkankowego potrzebnego organizmowi.Niewydolność serca nie jest odrębną chorobą, lecz stanowi objaw choroby serca. Charakterystyczne jest dla niej upośledzenie funkcji serca jako pompy, które jest w różnym stopniu nasilane.
Przyczynami tej choroby są najczęściej wrodzone wady serca i naczyń krwionośnych. Wszelkiego rodzaju nadciśnienie płucne, tętnicze. Zaburzenia rytmu serca oraz stany zapalne układu krążenia. Do przyczyn ale już bardziej rzadziej występujących zaliczyć można ciężkie zapalenie płuc oraz choroby endokrynologiczne.
Objawy niewydolności serca
Możemy zaobserwować różne objawy niewydolności serca, które są zależne od wieku dziecka. Bardziej dla nas zauważalne będą objawy u dziecka w wieku szkolnym niż u noworodków czy niemowlaków.
Najbardziej zauważalnym objawem, który może świadczyć o niewydolności serca jest szybsze męczenie dziecka podczas wysiłku fizycznego, któremu towarzyszą duszności. Bardzo często gdy choroba się pogarsza ogólne zmęczenie i duszności mogą wystąpić w trakcie spoczynku a nawet w nocy podczas spania. Dziecko przeważnie ma blady kolor skóry często o zabarwieniu sinawym. U niemowląt podczas najprostszych czynności np. picia, ssania piersi występuje nadmierna potliwość.
Zobacz również:
Chorzy przeważnie nie maja apetytu oraz mało piją przez co wolno przybierają na wadze. Często występują obrzęki kończyn dolnych. Osoba posiadająca niewydolność serca może mieć także kaszel w trakcie, którego będzie wydzielała się plwocina o różowawym kolorze.
Często objawy niewydolności serca mogą przypominać inne choroby, dlatego należy udać się do lekarza, który podczas badan fizykalnych poda nam diagnozę.
Jak leczyć dziecko?
Kiedy diagnoza wskaże nam, że nasze dziecko ma niewydolność serca trzeba określić na początku jaka jest jego przyczyna i jaki ma stopień zaawansowania. W takim wypadku trzeba będzie udać się do szpitala na oddział kardiologiczny gdzie zostanie stwierdzone czy potrzebne jest leczenie chirurgiczne czy tylko farmakologiczne. Często takie leczenie jest długotrwałe i potrzebuje trwałego hospitalizowania.
Niewydolność serca jak inne choroby wymaga zaangażowania pacjenta. Najprawdopodobniej czasie leczenia trzeba będzie kontrolować masę ciała, zmienić nawyki żywieniowe czy zastosować umiarkowaną aktywność fizyczną dziecka.
Komentarze do: Niewydolność serca u dziecka