Szukaj

Objawy i leczenie atopowego zapalenia skóry

Podziel się
Komentarze0

Atopowe zapalenie skóry bywa często nazywane wypryskiem atopowym. Samo słowo atopia wiąże się z występującą nadwrażliwością na różnego rodzaju czynniki środowiskowe. Wyprysk atopowy zaliczamy do chorób alergicznych skóry. Atopowe zapalenie skóry jest uznawane za chorobę przewlekłą. Choroba ta wiąże się z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego na występujące niewielkie dawki antygenów, w wyniku czego wytwarzane zostają przeciwciała IgE, które kierowane są przeciw tym alergenom.


Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?


  • Najbardziej uciążliwym objawem jest występujący silny świąd skóry. Powoduje częste drapanie się dziecka głównie po twarzy, jak również w zgięciach łokciowych oraz pod kolanami. Swędzenie może stać się na tyle intensywne, że dziecko przestaje się drapać dopiero w momencie rozdrapania skóry do krwi.
  • Na skórze pojawiają się grudki, pęcherzyki oraz strupy. Ponadto skóra robi się sucha i łuszcząca.
  • Skóra w miejscach dotkniętych chorobą jest silnie zaczerwieniona, natomiast reszta ciała pozostaje w odcieniu szarawo-bladym.
  • Choroba najczęściej pojawia się w okolicach twarzy, częściach głowy pokrytych włosami, zgięciach rąk i nóg, na szyi oraz na skórze wokół ust.
  • W zaawansowanym stadium choroby często dochodzi o znacznego ograniczenia sprawności ruchowej, co dotyczy głównie kończyn.
  • Choroba może spowodować pojawienie się przeświadczenia o opóźnionym rozwoju dziecka. Dzieje się tak dlatego, że swędzenie skóry na tyle pochłania uwagę dziecka, że nie jest ono w stanie zainteresować się innymi aktywnościami.


Zachowanie wobec dziecka w przypadku wystąpienia atopowego zapalenia skóry:

  • Przede wszystkim należy prowadzić działania, których głównym celem będzie próba załagodzenia swędzenia.
  • Należy starać się poświęcać dziecku bardzo dużo uwagi, szczególnie w momentach kiedy swędzenie jest mniej dokuczliwe. Zachowanie takie będzie wpływało korzystnie na samopoczucie malca.
  • Należy wspierać dziecko, a tym samym pomagać mu kształtować własną osobowość.
  • Należy pomóc dziecku zwiększyć jego aktywność fizyczną, co korzystnie będzie wpływało na rozładowanie stresu. Nie należy wybierać dyscyplin wiążących się z dużym wysiłkiem fizycznym, gdyż pot nasila świąd.
  • W przypadku wystąpienia świądu nie należy kategorycznie zabraniać dziecku drapania się, gdyż bardzo często jest to jedyna metoda pozwalająca na cierpliwe znoszenie choroby.


Leczenie farmakologiczne atopowego zapalenia skóry:

Pomocne w leczeniu atopowego zapalenia skóry są leki doustne, które pediatra przepisuje dziecku. Leki te można podzielić na:
  • Leki przeciwhistaminowe - ich głównym celem jest przede wszystkim załagodzenie świądu skóry. Jednak niektóre leki z tej grupy wpływają na ośrodkowy układ nerwowy, powodując pojawienie się uczucia zmęczenia oraz nasilający niepokój. W przypadku stosowania tych leków należy bacznie obserwować dziecko i podzielić się swoimi spostrzeżeniami z lekarzem po to, by mógł on wybrać odpowiedni dla dziecka środek leczenia.
  • Kortykosteroidy - stanowią grupę leków, które działają w sposób przeciwzapalny, przeciwalergiczny oraz immunosupresyjny. Leki te znacząco wpływają na organizm. Rodzice z reguły obawiają się leczenia swoich pociech tymi lekami. Jednak w wypadku konieczności zastosowania tej metody leczenia, należy uważnie zapoznać się z wszelkimi informacjami na temat kortykosteroidów, by móc zastosować się do wszelkich występujących środków ostrożności.

Komentarze do: Objawy i leczenie atopowego zapalenia skóry

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz