Oparzenia u dziecka
Dzieci pododnie jak i dorośli są w swoim zyciu narażone na wiele niebezpieczeństw. Istotnym niebezpieczeństwem dla dziiecka mogą okazać się oparzenia. Wyróżniamy dwa rodzaje oparzeń: chemiczne, które są wywoływane różnego rodzaju środkami czystości oraz termiczne, których pojawienie się jest skutkiem zetknięcia się dziecka z wysoką temperaturą.
Oparzenia chemiczne
Oparzenia chemiczne często wywoływane są przez środki czystości, które używane są w gospodarstwie domowym. Mogą to być środki do czyszczenia muszli klozetowych lub zmywarek, które charakteryzują się tym, że wykazują silne działanie drażniące. Oparzenie chemiczne objawia się zniszczeniem skóry lub błony śluzowej, do czego dochodzi w wyniku działań kwasów lub ługu na białko. Oparzenia chemiczne w wielu przypadkach dotykają skóry, tj. rąk i okolic ust, oczu oraz błon śluzowych, tj. jamy ustnej i przełyku.
Co należy robić w przypadku gdy dojdzie do oparzeń chemicznych?
Za każdym razem kiedy dochodzi do oparzenia chemicznego błon śluzowych należy wezwać pogotowie ratunkowe. Przy oparzeniach skóry lub oczu należy zgłosić się do lekarza pediatry lub okulisty, by mógł on zalecić odpowiednie leczenie.
Postępowanie przy oparzeniach chemicznych skóry
W pierwszej kolejności należy usunąć zabrudzone ubranie. Następnie zaleca się mycie skóry wodą (20-25 °C ) przez ok. 15 minut. Po tych czynnościach należy obłożyć ranę jałowym opatrunkiem oraz udać się do lekarza.
Postępowanie przy oparzeniach chemicznych oczu
W pierwszej kolejności należy oparzone oko dziecka przepłukać wodą, co powinno trwać co najmniej 15 minut. Należy uważać na to, by woda z oka, które zostało poparzone nie przedostała się do zdrowego oka, bo w ten sposób może dojść do podrażnienia. Po tych czynnościach należy udać się do lekarza okulisty.
Postępowanie przy oparzeniach chemicznych błon śluzowych
W pierwszej kolejności należy usunąć resztki drażniącej substancji, którą wypiło dziecko. Ponadto zaleca się dokładne wypłukanie jamy ustnej. W sytuacji gdy uda nam się bezpośrednio zauważyć, co dziecko wypiło, należy podać mu szklankę wody niegazowanej. Nie wolno jednak tego robić w przypadku gdy dojdzie do wypicia przez dziecko środku do udrażniania rur i zlewów, ponieważ w substancjach tych pod wpływem wody dochodzi do uwalniania ciepła. Należy nie doprowadzić do tego, by u malucha pojawiły się wymioty, a co ważniejsze zabrania się stosowania jakichkolwiek domowych środków (mleka i innych). Podczas tych wszystkich czynności należy niezwłocznie wezwać pogotowie, a w sytuacji gdy jest to możliwe pokazać lekarzowi resztkę połkniętej przez dziecko substancji.
Zobacz również:
- W jaki sposób odstawić dziecko od piersi - wskazówki
- Przemoc wśród młodzieży, jak ją zmierzyć?
- Dziecko i zakupy - cenne wskazówki
- Dlaczego niektóre niemowlaki są nieśmiałe
- Najlepsze buty dla dziecka, które zaczyna chodzić
- Wyjście z niemowlakiem - co należy ze sobą zabrać
- Jak pobudzić rozwój rocznego dziecka?
- Jak sobie radzić z napadami złości u dziecka?
Oparzenia termiczne
Oparzenie termiczne polega na uszkodzeniu skóry przez wysoką temperaturę. W sytuacji gdy oparzenia są bardzo rozległe, a ich skutki wychodzą poza powierzchnię samej skóry i powodują ciężkie objawy ogólne mówimy o tzw. chorobie oparzeniowej. Oparzenie może wywołać gorąca woda lub para wodna. Stopień oparzenia jest zależny od kliku czynników, tj.:
- Rozległości oparzenia
- Głębokości oparzenia
- Wieku osoby poszkodowanej
Jeżeli chodzi o głębokość oparzenia to możemy mówić o 4 stopniach:
- Oparzenia pierwszego stopnia, które objawiają się zaczerwienieniem skóry, obrzękiem i bolesnością. Skóra po takich oparzeniach goi się stosunkowo szybko i nie pozostają na niej żadne blizny.
- Oparzenia drugiego stopnia, które objawiają się obrzękiem skóry oraz pojawieniem pęcherzów. Skóra może przybrać kolor szarawo-biały. Oparzenia te wiążą się z dużym bólem. Skóra przy optymalnym leczeniu goi się bez pozostawiania blizn.
- Oparzenia trzeciego stopnia objawiają się tym, że skóra przybiera kolor szaro-żółty, staje się nacieczona i twarda. Taka skóra powoduje zniesienie uczucia bólu, ponieważ komórki nerwowe zostają uszkodzone. Leczenie polega na przeszczepach skóry, a gojenie pozostawia po sobie blizny.
- Oparzenia czwartego stopnia objawiają się głębokim zniszczeniem skóry, tkanki podskórnej oraz mięśni, a niekiedy również kości. Oparzenie skutkuje zmianami w gospodarce wodnej oraz utratą z krwi substancji mineralnych, tzw. elektrolitów. Oparzenia takie mogą w dużym stopniu zagrażać życiu poszkodowanego ze względu na ogrom zmian jakie powodują.
Jak możemy pomóc dziecku w sytuacji gdy dojdzie do oparzenia termicznego?
W sytuacji gdy dojdzie do oparzenia się dziecka należy schładzać poranioną skórę zimną wodą (20-25 °C) przez ok. 15 minut. Należy jednak uważać w trakcie tych czynności, by nie doprowadzić do wyziębienia organizmu dziecka, do czego może dojść w przypadku szczególnie małych dzieci. Wskazane jest zdjęcie ubrania dziecka, o ile nie sprawia to dodatkowego problemu. Zabrania się odrywania przyklejonego do skóry ubrania. W momencie gdy staramy się schłodzić oparzoną skórę powinniśmy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. W przypadku mniejszych oparzeń wskazane jest udanie się z dzieckiem do lekarza. Podczas transportu na ranie znajdować się powinien opatrunek z apteczki. Dopuszczone jest przykrycie rany czystą, gładką tkaniną, ale tylko w sytuacji, gdy nie posiadamy właściwego materiału opatrunkowego. Zabrania się smarowania zranionej powierzchni skóry jakąkolwiek substancją. W sytuacji gdy dziecko dozna głębszych oparzeń konieczne może okazać się założenie dojścia do żyły, co ma pomóc w rozpoczęciu skutecznego leczenia przeciwbólowego oraz uzupełnieniu płynów.