Szukaj

Owsiki u dziecka - przyczyny, objawy i leczenie

Podziel się
Komentarze1

Owsiki (Oxyuris vermicularis) są najpospolitszą, a zarazem najczęstszą przyczyną zarażeń u dzieci. Jak wiadomo, zarażenie pasożytującymi robakami jest powszechne na całym świecie. Nie mniej jednak czynniki klimatyczne, a także inne okoliczności - powodują przewagę określonych pasożytów na pewnych obszarach. Polskie statystyki wskazują, iż zarażonych tą chorobą jest 17% dorosłych i aż 38% dzieci.


Dzieci z domów dziecka, czy tego typu podobnych placówek, z pewnością należą do środowisk sprzyjających tej chorobie. Tu liczba zakażeń sięga ponad 90%.

Jeżeli jednak podejrzewasz, iż to właśnie Twoje dziecko zostało dotknięte tą chorobą - przeczytaj poniższy tekst - a z pewnością znajdziesz w nim zarówno istotne informacje na temat tej przykrej dolegliwości, jak i wskazówki dotyczące tego, co robić by pomóc maleństwu zwalczyć tę chorobę.

1. Wielkość i wygląd owsika

Owsiki to robaki o wyglądzie cieniutkich, prostych szpileczek. Widoczne są na powierzchni stolca, jako białe nitki, które dojrzewają i zamieszkują przewód pokarmowy. Długość samicy sięga jednego centymetra, samca zaś, pół centymetra.

2. Cykl rozwojowy pasożyta

Pasożyty owsika przebywają zarówno w jelicie cienkim jak i grubym. Dorosły pasożyt żyje od 20-stu do 30-stu dni. Ważnym jest fakt, że owsiki nie żyją samotnie w pojedynkę, lecz w ogromnych skupiskach, których liczba wynosi nawet kilkanaście tysięcy. Dlatego też u małego dziecka, którego układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, owsiki są szczególnie niebezpieczne, gdyż szybko się rozmnażają czyniąc w organiźmie malucha duże spustoszenia. Tuż po zapłodnieniu samce giną, samice natomiast składają, co prawda, bardzo małe jajeczka, jednak w bardzo dużej liczbie, gdyż na jedną samicę przypada około dziesięciu tysięcy jajeczek.


3. Co możemy zaobserwować u dziecka?

Podczas snu samice owsików wychodzą przez odbyt, żeby złożyć w jego okolicy tysiące jaj. Powoduje to podrażnienie skóry w tym miejscu i jej nasilone swędzenie. Zatem, jeżeli zaobserwujesz u swojego dziecka permanentne drapanie w okolicy odbytu, może to być sygnał, że zostało zarażone. Wiedz, iż w czasie drapania część jaj przenosi się na palce i paznokcie - stąd dostają się do ust i są połykane - w ten sposób cykl zakażenia, czyli tzw. infestacji, zaczyna się od nowa. Jaja znajdują się również na sedesie, pościeli, ubraniu i innych przedmiotach z którymi obcowało dziecko. Niektóre mają nawet zdolność przenoszenia się z prądem powietrza i mogą być wdychane lub połykane.


4. Jakie są objawy zarażenia robakami?

Najczęstszymi objawami oprócz wspomnianego swędzenia odbytu jest brak apetytu, bladość, oraz bóle brzucha. Dlatego zarażone dzieci nie przybierają na wadze. Są rozdrażnione, marudne, mają problemy z koncentracją, a także ze spaniem. Ponadto dzieci z owsikami moczą się w nocy - zwłaszcza dziewczynki - u których często owsiki powodują stan zapalny sromu, co w konsekwencji osłabia mięśnie zwieraczy pęcherza moczowego.

5. Jak leczyć? Co robić by pomóc dziecku?

Robaczyce zwalcza się lekami przeciwrobaczymi, czyli drogą farmakologiczną. O wyborze leku oraz jego dozowaniu powinien zadecydować lekarz. Ze względu na możliwość zapoczątkowania nowego cyklu rozwojowego, istotne jest, aby powtórzyć kurację po około trzech tygodniach od zakończenia pierwszego leczenia.

Warto pamiętać!!!

Jeśli jedno dziecko ma owsiki, lek powinnaś podać również pozostałemu rodzeństwu. Ponadto - pilnuj, by dziecko przestrzegało zasad higieny, do których należy: częste mycie rąk oraz narządów intymnych, obcinanie paznokci na krótko, wyeliminowanie odruchów ssania, lizania i obgryzania palców, a także posiadanie osobnych ręczników (jeden do rąk, drugi do reszty ciała).

Dbanie o higienę zmniejszy ryzyko zarażenia, Tobie zaś da pewność, że choroba zostanie szybko i skutecznie zwalczona.

Danuta Knap