Pielęgnacja pępka noworodka
Pępowina to niezwykły sznur, którym dziecko i matka są połączeni podczas ciąży. Po porodzie zostaje ona przecięta i podwiązana. Zostaje tylko kikut, który sam odpada po okresie około dwóch tygodni. Pępek dziecka w tym czasie wymaga szczególnej dbałości o higienę.
Zwykle położna w szpitalu pokazuje rodzicom jak dbać o pępek niemowlaka, wbrew pozorom to wcale nie jest takie trudne:
- Pielęgnacja
Pępek należy przemywać 70 procentowym spirytusem. Najlepsze w tym celu będą patyczki kosmetyczne, które po nasączaniu spirytusem pozwolą nam zdezynfekować wszystkie zakamarki pępka. Aby kikut szybciej odpadł najlepiej przemywać go podczas każdej zmiany pieluszki.
- Zadbaj o dostęp świeżego powietrza
Kikuta nie powinno się bandażować czy zaklejać plastrem, bo może to spowodować infekcję. Świeże powietrze natomiast przyspieszy proce gojenia. Maluch powinien także w tym okresie nosić luźniejsze ubranka, które nie będą podrażniać kikuta. Dobrze jest również wywinąć brzeg pieluchy, tak by nie dotykała ona pępka.
- Unikaj zamaczania pępka
Zobacz również:
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Jak wychować jedynaka?
- Uczymy przez zabawę!
- Kochać czy zawstydzać, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko?
- Jak przeżyć bunt dwulatka?
- Świat w oczach pięciolatka – rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny dziecka
Lepiej jeżeli podczas kąpieli woda nie dostanie się do pępka. Jeśli będzie on suchy szybciej odpadnie. W razie, gdy jednak pępek zamoczy się wystarczy go tylko szybko osuszyc i zdezynfekować spirytusem.
Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem samemu nie odrywać kikuta. Jeżeli będziesz podstępować według powyższych wskazówek i rad położnej, pielęgnacja pępka Twojego dziecka będzie naprawdę prosta. Po samoistnym odpadnięciu kikuta pozostaje tylko mała ranka, którą trzeba kilka razy przemywać gazikiem ze spirytusem, aż do całkowitego zagojenia.
Gdyby jednak pojawiło się zaczerwienienie oraz wydzielina z ropą, wtedy niezwłocznie należy udać się do lekarza – może to bowiem oznaczać zakażenie kikuta, co dla maluszka jest bardzo niebezpieczne.
Komentarze do: Pielęgnacja pępka noworodka