Pielęgnacja pępka noworodka
Dzięki pępowinie dziecko w łonie matki otrzymuje tlen i pożywienie, czyli wszystko to, co jest mu niezbędne do życia. Po narodzinach maleństwa pępowina nie spełnia już żadnych istotnych funkcji, dlatego też odcina się ją i podwiązuje. W taki oto sposób powstaje pępek dziecka, który należy pielęgnować szczególnie pieczołowicie, tak by maleństwu nie „przyplątała” się żadna infekcja.
Jak dbać o pępek? O czym należy pamiętać? Kiedy zgłosić się do lekarza …? Przeczytaj ten artykuł, a z pewnością znajdziesz w nim odpowiedź na pytania, które najbardziej Cię dręczą.
Jak pielęgnować pępek?
Do dbania o higienę pępka użyj spirytusu spożywczego rozcieńczonego z wodą w stosunku 2:1. Spirytus jest najlepszym środkiem pielęgnacji małego pępuszka, gdyż spełnia on funkcję nie tylko odkażającą, ale także wysuszającą, dzięki czemu kikut szybciej odpadnie. Pamiętaj też: Aby zapobiec rozwojowi niebezpiecznych bakterii - wszelkie zakamarki pępka najlepiej zdezynfekujesz używając patyczków kosmetycznych.
Czy to boli?
Wielu debiutujących w roli rodziców martwi się, że przemywając maleństwu pępek spirytusem sprawi mu ból. Pamiętajmy, że kikut nie jest żywą tkanką, zatem przemywanie go spirytusem nie jest dla dziecka bolesnym zabiegiem.
Jak długo trwa gojenie pępka?
Gojenie małego pępuszka jest sprawą indywidualną każdego maleństwa, gdyż zależy to od jego grubości. Jednak zazwyczaj proces gojenia pępka trwa od 10 do 14 dni od porodu. Po tym czasie odpowiednio pielęgnowany kikut pępowiny powinien odpaść sam.
Zobacz również:
- Jak wychować jedynaka?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Uczymy przez zabawę!
- Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?
- 4 miesiąc życia, co nowego u bobasa?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Postawy rodzicielskie i ich wpływ na zachowanie dziecka
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Niezwłocznie zgłoś się do lekarza jeśli okolice pępuszka zaczerwieniają się, lekko puchną, a wysięk z pępka powiększa się, jest ropny, surowiczy, bądź ma niemiły zapach. Sytuacja taka zwykle jest znakiem zakażenia bakteryjnego. Lekarz prawdopodobnie zaleci maść z antybiotykiem.
Jak sprawnie kąpać malucha?
Pamiętaj, że moczenie nie zagojonego pępka sprzyja infekcji, dlatego szczególnie ważne jest aby nie zamoczyć kikuta pępowiny. Jeśli jednak pępek niechcący się zachlapie - osusz go jałowym gazikiem albo czystą tetrową pieluchą, a następnie przemyj roztworem spirytusu.
Czy uciskać kikut pępowiny?
Nie - pod żadnym pozorem nie uciskaj dziecku pępuszka! Przeciwnie - na czas gojenia się pępka - zawijaj dziecku pieluchę tak, by nie przylegała do pępka, zakładaj luźniejsze ubranka, oraz unikaj kładzenia dziecka na brzuchu. Pamiętaj: Nie zaklejaj pępka plastrem, ani nie rób żadnych opatrunków.
Co dalej?
Ważne jest by po odpadnięciu kikuta jeszcze przez kilka dni pielęgnować go jak do tej pory. I to wszystko. Pielęgnacja pępka to nic trudnego. W każdym bądź razie to nic, co powinno budzić wśród rodziców obawy. Wystarczy, że zastosujesz się do powyższych wskazówek, a wówczas cała przygoda z pępkiem zakończy się pomyślnie i co najważniejsze – bezboleśnie.
Co na koniec?
Cztery kroki codziennej pielęgnacji małego pępuszka w pigułce:
1. Stanowczo odegnij kikut pępowiny i nanieś spirytus patyczkiem tuż przy skórze.
2. Odkaż dokładnie obszar wokół kikuta. Pamiętaj aby nie pocierać skóry, bo ją podrażnisz.
3. Po zabiegu osusz pępek, zawijając pieluchę i ubranko – gdyż przyspiesza to gojenie.
4. Gdy kikut odpadnie, przez kolejny tydzień pielęgnuj go tak jak do tej pory.
Autor:
Danuta Knap
Danuta Knap