Z najnowszych badań wynika, że pierwsze dziecko może być bardziej narażone na niektóre rodzaje alergii. Japońscy naukowcy przeprowadzili ankietę wśród rodziców ponad 13 tysięcy dzieci w wieku od 7 do 15 lat i zaobserwowali, że kolejność narodzin dzieci nie wpływała na częstość występowania astmy czy egzemy.
Jednakże pierworodne dzieci w większym stopniu narażone były na katar sienny lub zapalenie spojówek spowodowane alergią (również pokarmową). W rzeczywistości, naukowcy zauważyli, że częstość występowania alergii pokarmowej wynosiła 4 procent u pierworodnych dzieci, 3,5 procent wśród drugiego dziecka, a 2,6 procent wśród dzieci urodzonych w dalszej kolejności.
- Ustalono, że dzieci urodzone jako kolejne z rzędu są mniej narażone na wystąpienie alergii. Jednak znaczenie tej zależności może różnić się w zależności od choroby alergicznej - powiedział główny autor badania dr Takashi Kusunoki, z wydziału pediatrii Szpitala Dziecięcego Shiga w Japonii.
Zobacz również:
- Prawidłowe odżywianie dziecka w 1 roku życia
- Zająknięcia u dzieci – wada wymowy czy normalny etap rozwoju?
- Gry komputerowe? Tak, ale tylko gdy uczą
- Jak zaakceptować niepełnosprawność dziecka?
- Jakich umiejętności nabywa dziecko w 3 miesiącu życia?
- Jak pomóc dziecku w przypadku kolki?
- Jak rozwija się dziecko w 2 miesiącu życia?
- "Śmierć dziecka zawsze boli"...
Prezentacja wyników badania została zaplanowana na niedzielę, podczas dorocznego spotkania Amerykańskiej Akademii ds. Alergii, Astmy oraz Immunologii w San Francisco.
Kusunoki wraz ze swoim zespołem badawczym podkreślają, że niezbędne są dalsze badania, w celu wyjaśnienie, w jaki sposób kolejność urodzenia ma wpływ na zwiększone ryzyko wystąpienia alergii.
Eksperci zwracają uwagę, że badania przedstawione na spotkaniu nie zostały poddane wystarczająco rygorystycznej kontroli, tak dzieje się to w przypadku innych badań publikowanych recenzowanych czasopismach medycznych.
Komentarze do: Pierwsze dziecko jest najbardziej narażone na alergię