Płonica (szkarlatyna) u dziecka
Płonica, która bywa nazywana również szkarlatyną jest chorobą, za której wywołanie odpowiedzialne są paciorkowce (streptococcus pyogenes). Bakterie, które wywołują płonice wytwarzają różnego rodzaju toksyny. Jest to schorzenie, na które można zachorować kilka razy. Okres wylęgania w tym przypadku stanowi 1 do 8 dni, chociaż najczęściej jest to 2 do 4 dni.
Szkarlatyna z typową wysypką skórną może zostać wywołana przez paciorkowce dopiero w sytuacji, gdy one same ulegną zarażeniu przez bakteriofagi, tj. mikroorganizmy, które namnażają się wewnątrz komórki bakteryjnej. Paciorkowce tworzą rozmaite jady, a nabyta przez nas odporność dotyczy zawsze tylko jednego rodzaju wytwarzanych toksyn.
Jakie mogą być powikłania płonicy?
Do częstych powikłań płonicy należą: zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc oraz w nielicznych przypadkach gorączka reumatyczna z zajęciem mięśnia sercowego.
Jakie objawy mogą wystąpić u dziecka?
W pierwszym etapie choroby dziecko może się skarżyć na bóle występujące podczas przełykania. Poza tym migdałki mogą być zaczerwienione i obrzęknięte. W wielu przypadkach występuje gorączka i wymioty. W kolejnej fazie choroby na skórze dziecka zaobserwować możemy drobnoplamistą, czerwoną wysypkę. Najczęściej występuje ona w pachwinach, na wewnętrznych powierzchniach ud oraz pod ramionami. Dochodzi do powstania stanu zapalnego błon śluzowych jamy ustnej. Na języku zaczyna się pojawiać szarobiały nalot, po którego zniknięciu język staje się jaskrawoczerwony, a brodawki na nim wyraźnie obrzęknięte. Można powiedzieć że język z wyglądu jest podobny do maliny. Po ok. 1 do 3 tygodniu od rozpoczęcia choroby można zaobserwować łuszczenie się skóry, co najwyraźniej jest widoczne na dłoniach i stopach.
Zobacz również:
Jak możemy pomóc dziecku?
Przede wszystkim należy udać się do lekarza. Lekarz w celu uniknięcia powikłań przepisze choremu maluchowi antybiotyk (penicylinę). Lek powinien być podawany zgodnie z zaleceniami. Ważne jest odpowiednio długie stosowanie środku (zwykle od 7 do 10 dni), by doszło do całkowitego zniszczenie bakterii, a nie tylko do jej osłabienia. W przypadku gdy dziecko cierpi na silne dolegliwości przy przełykaniu, przepisane zostaną tabletki do ssania, które mają charakter przeciwbólowy. Poza tym należy podawać dziecku miękkie jedzenie, np. zupy, kluski, kaszkę.. itp. W większości dzieci preferują chłodne posiłki i napoje. W wypadku łuszczenia się skóry należy ją pielęgnować poprzez stosowanie emulsji, np. wody w oleju. Co prawda nie działa to zapobiegająco na łuszczenie, ale pomaga nowej skórze stać się bardziej gładką.
Przez jak długi czas dziecko zaraża?
Dzieci, które otrzymują penicylinę nie zarażają już po 24 godzinach od podania leku. Dzięki temu nie ma potrzeby izolowania malucha. Zaleca się jednak pozostawienie dziecka 1 do 2 dni w domu. W przypadku gdy antybiotyk nie został przepisany, zarażanie trwa przez około 2 do 3 tygodni.
Komentarze do: Płonica (szkarlatyna) u dziecka