Szukaj

Położna środowiskowa - jak wygląda wizyta położnej?

Podziel się
Komentarze0

Na pewno nie jedna kobieta oczekująca dziecka zastanawia się, czy ona też ma prawo do pomocy świadczonej przez położną rodzinną. Oczywiście: pomocy położnej środowiskowej może oczekiwać każda kobieta, w każdym wieku, niezależnie od pochodzenia, statusu materialnego, sytuacji rodzinnej, wykształcenia czy też liczby wcześniej urodzonych dzieci. Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez NFZ, położna ma obowiązek opieki nad matką, noworodkiem i całą rodziną przez 6 tygodni, czyli przez cały okres połogu.



Położna pomaga we wszystkich sprawach związanych z ciążą, porodem, połogiem, karmieniem piersią oraz dietą kobiety karmiącej. Położna pomaga też w opiece nad nowonarodzonym dzieckiem.

Kto to jest położna rodzinna?

Zawód położnej jest bardzo starą profesją, towarzyszącą ludzkości od wieków, dość cenioną w niektórych społeczeństwach. Już w średniowieczu akuszerki pomagały przy porodach stosując różne zioła. Dziś mają do dyspozycji najnowsze zdobycze medycyny, ale ich główna rola się nie zmieniła od wieków. W dalszym ciągu pomagają kobietom, matkom, we wszystkich życiowych, istotnych sprawach. Ogromna część położnych środowiskowch pracuje najpierw w szpitalu, a dopiero później, po takiej długiej i ciężkiej praktyce, zaczynają świadczyć usługi jako położne. Położna uczy się więc przede wszystkim położnictwa, i ginekologii. Istotna w pracy położnej też jest wiedza z dziedziny seksuologii i pediatrii. Położna musi być także po części psychologiem, socjologiem, pedagogiem, a nawet etykiem. Musi też znać zasady zarządzania i przejść szkolenie z podstaw prawa. Zakres wiedzy i umiejętności, jaki muszą więc posiąść położne środowiskowe, aby dobrze wykonywać swój zawód, jest naprawdę ogromy i warto z tej wiedzy skorzystać.

Przebieg spotkania z położną po porodzie.

Wizyta położnej w domu świeżo upieczonych rodziców nazywa się wizytą patronażową. W tym czasie rodzice mogą skorzystać z porad udzielanych przez położną oraz zadać jej wszystkie dręczące ich pytania odnośnie dziecka, opieki nad nim, karmienia, kąpania, przewijania, pielęgowania. Położna zajmuje się także matką i stanem jej zdrowia. Wizyta patronażowa może potrwać nawet godzinę. Warto ten czas dobrze wykorzystać i wcześniej się zastanowić, jakie wątpliwości można rozwiać, ponieważ położna rodzinna właśnie po to przychodzi - by pomóc rodzicom i ich dziecku. W czasie wizyty położna zbada więc noworodka, jak się goi jego pępek, jak wygląda jego skóra, czy nie ma odparzeń, jak wygląda ciemiączko noworodka, czy dziecko ma prawidłowe odruchy neurologiczne. Oprócz tego położna bada też kobietę, jej krocze, bliznę (jeżeli poród był przez cesarskie cięcie), ocenia stan obkurczającej się macicy, stan piersi, uczy techniki karmienia piersią, pokazuje jak się przewija dziecko. Może też ściągnąć szwy i  doradzić odpowiednią dietę w trakcie karmienia naturalnego. Położna musi też być dobrym psychologiem i dobrym słuchaczem, gdyż często zdarza się, że rodzice zwierzają jej się ze wszystkich swoich problemów, na przykład z kłopotów z nazbyt wtrącającymi się teściami, starszymi dziećmi czy też z wewnętrznymi obawami ojca, który boi się dotknąć noworodka, zmienić mu pieluchę lub wykąpać „i zrobić mu krzywdę, bo ma takie duże ręce”...


Kiedy korzystać z pomocy położnej?

Skontaktować się z położną można już w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ położna ma kwalifikacje także do prowadzenia ciąży fizjologicznej. Można wybrać dowolną położną  rodzinną. Niekoniecznie musi to być położna pracująca w przychodni, z której korzysta przyszła matka. Równie dobrze można skorzystać z usług położnej polecanej przez koleżanki i znajome. Bardziej szczegółowe informacje można zdobyć w swoim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli to położna prowadzi ciążę fizjologiczną, konsultacje u lekarza mają miejsce tylko 3 razy, o ile nie ma przeciwwskazań, nieprawidłowych objawów i powodów do zmartwień. Z racji swojego wykształcenie położna ma kwalifikacje także do przygotowania do porodu. Przygotowanie do porodu może się odbywać jako kursy w szkole rodzenia, a także  może mieć formę konsultacji, rozmów indywidualnych rodziców z położną. Takie prywatne spotkania z położną są dobrym wyjściem dla ludzi nieśmiałych, którzy się krępują stawiać tak intymne pytania w towarzystwie wielu osób. Z konsultacji indywidualnych mogą też korzystać kobiety, które już wcześniej rodziły i potrzebują tylko przypomnienia pewnych informacji, technik oddychania, metod łagodzenia bólu itp. Ważne jest to, że położna może także przyjąć poród w domu.

W czym jeszcze może być przydatna położna?

Położna może także udzielić porad odnośnie zdrowia całej rodziny, nie tylko młodej matki i noworodka. Położna może też zachęcać do zrobienia badań istotnych dla każdej kobiety: cytologia, badanie piersi. Położna środowiskowa może też nauczyć, jak prawidłowo samemu badać swoje piersi, co może mieć istotne znacznie dla wczesnego wykrycia nowotworu. Warto też zapytać położną, co można zrobić, aby się ustrzec chorób wenerycznych, można też zapytać o wszelkie niepokojące objawy dotyczące cyklu miesiączkowego. Młode matki pytają o płodność i jej powrót po porodzie, kobiety, które stosują antykoncepcję lub przerywają właśnie branie tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ planują dziecko, pytają, kiedy mogą zajść najprawdopodobniej w ciążę. Położne  środowiskowe mają też wiedzę na temat metod antykoncepcji i naturalnych metod planowania rodziny. Przedstawicielki tego zawodu także często są zapraszane do szkół, aby dzieci i młodzież miały okazję zadać im wszystkie nurtujące ich pytania odnośnie ciąży, porodu, antykoncepcji, seksualności człowieka, szaleństwa hormonów w wieku dojrzewania itp.

Komentarze do: Położna środowiskowa - jak wygląda wizyta położnej?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz