Pomysły na zdrowe śniadanie dla dzieci
Pełnowartościowe śniadanie jest najważniejszym posiłkiem, które dziecko powinno spożywać. Posiłek ten daje energię na kilka godzin wytężonej pracy umysłowej i ułatwia przyswajanie wiedzy przez dziecko. Rozpoczęcie dnia od śniadania sprawia, że nasza pociecha nie ma kłopotów z koncentracją i zapamiętywaniem, co skutkuje dobrymi wynikami w nauce.
Dodatkowo ranny posiłek zapobiega przejadaniu się w ciągu dnia i tym samym znacznie zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości u dzieci, co dzisiaj jest niestety bardzo dużym problemem.
Pełnowartościowe śniadanie powinno zaspokajać aż ok. 25 % dziennego zapotrzebowania na energię u dziecka, czyli ok. 525 kcal. Powinno dostarczać niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy, białka, składniki mineralne, węglowodany i tłuszcze. Niezbędne są produkty wysokowapniowe takie jak mleko, jogurt czy kefir. Warto skomponować je z produktami zbożowymi. Nie zapominajmy również uwzględnić w jadłospisie owoców i warzyw.
Żeby jednak dziecko chętnie zjadało śniadanie w domu, jak również drugie śniadanie w szkole, które również jest bardzo ważne, musimy często wykazać się ogromną wyobraźnią i pomysłowością przy przygotowaniu posiłku.
Oto kilka prostych pomysłów na śniadania dla dzieci, które mogą być doskonałą alternatywą dla nudnych kanapek.
Kanapkowy pająk
Żadne dziecko nie oprze się pająkowi z chleba i kabanosów. Do jego przygotowania potrzebne będą:
- chleb
- małe kuleczki mozzarelli
- kuleczki pieprzu
- kabanos ketchup
Zobacz również:
Na talerzu należy narysować ketchupową pajęczynę. Kabanos kroimy na mniejsze kawałki, z których zrobimy nogi pająka. Z chleba wykrawamy okrąg, który posłuży nam za tułów kanapkowego owada. Układamy kabanosy i chleb w kształcie zwierzątka. Z mozzarelli formujemy małe kuleczki i wbijamy w nie ziarenka pieprzu. Następnie kładziemy je na pająku w miejscu oczu.
Wesoły zwierzyniec
Składniki:
- 200 g twarożku śmietankowego
- chleb razowy
- kilka plastrów żółtego sera z dziurami
- pomidorki koktajlowe żółte
- kilka rzodkiewek
- oliwki czarne
- masło
- sałata zielona
- jajka
- ogórek zielony
Sposób przygotowania:
Jajka gotujemy na twardo. Z twarożku formujemy rybkę. Rzodkiewkę kroimy na plasterki i układamy na rybce robiąc łuski, z ogórka robimy płetwy i ogonek. Z jajek robimy myszki. Na kromce chleba układamy ser żółty, na którym z przekrojonych żółtych pomidorków koktajlowych i czarnych oliwek pokrojonych w paski robimy pszczółki.
Można również przygotować mniej czasochłonne śniadanie, które również zachęci dziecko do jego spożycia.
1. a)Kasza kukurydziana na mleku z truskawkami
b) Przecierowy sok z marchwi
c) Na miłe zakończenie: pestki dyni i słonecznika
2. a) Kromka chleba z masłem, polędwicą i pomidorem
b) Koktajl z mleka, jogurtu i truskawek
c) Na miłe zakończenie: kilka plastrów suszonych jabłek
3. a) Kromka grahamki z masłem i jajko na miękko
b) Jogurt brzoskwiniowy do picia
c) Na miłe zakończenie: kilka rzodkiewek do schrupania
4. a) Grahamka z masłem, twarożkiem i pokrojoną w kosteczkę papryką
b) Kakao
c) Na miłe zakończenie: kilka cząstek pomarańczy
Aby nasza pociecha chętnie zjadła śniadanie, musi być ono kolorowe i ciekawe. Pomocne mogą okazać sie foremki do ciasteczek, za pomocą których możemy wycinać różne kształty w chlebie, wędlinie czy serze. Każde dziecko zje chętnie kanapkę w kształcie gwiazdki lub z wędliną przypominającą bohaterów ulubionej bajki. Warto też pomyśleć o kolorowych naczyniach, np. podstawkach na jajko czy talerzyku. Pamiętajmy, że czas poświęcony na przygotowanie posiłku będzie procentował w przyszłości.
Autor: Anna Zeler