Powiększenie migdałka gardłowego u dziecka
Jest to najczęściej spotykana choroba w otolaryngologii dziecięcej. Powiększenie migdałka gardłowego występuje często i prowadzi do przemieszczenia trąbki słuchowej, a przez to do pogorszenia upowietrznienia ucha środkowego. W następstwie tego rozwija się zapalenie ucha środkowego. Dochodzi do zmian w obrębie błony śluzowej ucha środkowego, co powoduje zagęszczenie wydzieliny. Wydzielina staje się w końcu tak gęsta, że nie może odpłynąć.
Migdałek jest skupiskiem tkanki limfatycznej odpowiedzialnej za odporność organizmu. W jamie nosowo-gardłowej krzyżują się drogi oddechowe i pokarmowe. Okolica ta jest w stałym kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym, co sprzyja infekcjom. Organizm wyposażył tą okolicę w liczne migdałki, które tworzą tzw. pierścień Waldeyera. Migdałek gardłowy leży na sklepieniu gardła. W warunkach prawidłowych nie jest widoczny.
W pierwszych latach życia migdałki - gardłowy i podniebienne, ulegają fizjologicznemu rozrostowi. Stan ten trwa do okresu dojrzewania, kiedy migdałki ulegają zmniejszeniu. U niektórych dzieci przerost ten jest na tyle znaczny, że stanowi przeszkodę w oddychaniu.
Zobacz również:
Objawy jaki można zaobserwować:
- Bóle uszu, gdyż zastój wydzieliny powoduje uczucie ucisku i ból.
- Wydaje się, że źle słyszy. Można to poznać w następujący sposób:
- nie reaguje, gdy się do niego mówi,
- na pytanie odpowiada nie na temat,
- często prosi o powtórzenie tego, co się do niego mówi,
- mówi bardzo głośno.
- Powiększenie migdałków utrudnia oddychanie przez nos, tak więc śpiąc często chrapie.
Najpierw lekarz pediatra lub laryngolog spróbuje zastosować terapie antybiotykową, preparaty upłynniające wydzielinę.Jeśli to nie pomoże, być może trzeba będzie usunąć migdałki. Często w czasie operacji dokonuje się też nacięcia błony bębenkowej i wprowadza przez nie cienkie dreny (czasami na kilka miesięcy).
Komentarze do: Powiększenie migdałka gardłowego u dziecka