Próchnica u dziecka - objawy i przeciwdziałanie
Próchnica jest to choroba zębów, która dotyka bardzo dużo dzieci. Należy zaznaczyć, ze zęby mleczny psuja się znacznie szybciej niż zęby stałe. Im nasze dziecko jest młodsze, tym ubytki mogą być rozleglejsze. Dlatego powinniśmy podjąć odpowiednie kroki aby uchronić nasze dziecko przed ta chorobą zębów.
Próchnica wczesna, która atakuje zęby naszego dziecka jest niezwykle trudna w leczeniu. Nasza pociecha nie odczuwa bólu podczas psucia się zęba, gdyż choroba ta postępuje szybko docierając do miazgi zęba, powodując zapalenie. Ząb dotknięty wczesną próchnicą nie nadaje się zazwyczaj do leczenia. Kiedy przy próchnicy wczesnej nasz maluch odczuwa ból wtedy możemy sądzić, że doszło do próchnicy głębokiej i nastąpiło powikłanie z uzębieniem mlecznym. Leczenie takiego zęba ogranicza się do jego usunięcia.
Etapy próchnicy:
Próchnica na zębach mlecznych ma taki sam przebieg jak w przypadku zębów stałych jest ona jednak jak już było zaznaczone powyżej procesem o wiele szybszym.
1. Próchnica atakuje szkliwo zęba i zaczyna je niszczyć. Można wtedy na powierzchni zęba zaobserwować niewielkie przebarwienia. Początkowy etap choroby nie powoduje bólu dlatego należy bacznie obserwować zęby by móc mu jak najszybciej zapobiec.
2. Kolejnym etap obejmuje zębinę. Następuje wtedy niszczenie zęba. Można zauważyć niewielkie ubytki na powierzchni zęba. Etap ten w mleczakach jest o wiele szybszy niż w zębach stałych. W tym stadium nasze dziecko może odczuwać ból.
3. Następnie chorobą dotyka miazgę, w której znajdują się naczynia krwionośne i nerwy. Powstaje stan zapalny obejmujący korzeń zęba, który rozprzestrzenia się w stronę zęba i powoduje uciążliwy ból.
Zobacz również:
- Na czym polega leczenie kanałowe?
- Urazy jamy ustnej u dzieci
- Bruksizm – dlaczego nocą zgrzytamy zębami?
- Bruksizm – leczenie nocnego zgrzytania zębami
- Leczenie kanałowe - wskazania i przebieg
- Mity dotyczące higieny jamy ustnej w starszym wieku
- Na czym polega dentofobia?
- W jaki sposób prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?
4. Ostatni etap jest to niszczenie kory zęba występują wtedy stany ropne dziąsło w tym miejscu jest zaczerwienione i obrzęknięte. Ból może promieniować w stronę karku, szyi, ucha. Często w tym okresie występuje gorączka.
Powikłania oraz następstwa nie leczonej próchnicy?
Próchnica, która dotyka zębów mlecznych często długo jest nie widoczna. Pamiętajmy jednak, że wszelakie zmiany na zębie nie wyleczą się same. Choroba ta jest postępowa, ognisko jej powiększa się atakując coraz więcej miejsca w zębie. Z czasem dziecko nasze będzie odczuwać dyskomfort podczas jedzenia słodyczy, picia gorących czy zimnych napojów.
Nie leczona próchnica może doprowadzić do zapalenia tkanek około wierzchołkowych zęba, może dojść do ropienia około zębowego, ziarniniaka, czy może powstać przetoka ropna. Zęby, które zostaną usunięte przez próchnicę mogą powodować wadę zgryzu. Ognisko zapalne stanowi ryzyko zakażenia innych narządów. Dlatego nie wolno zwlekać z pójściem do stomatologa, gdyż im szybsze leczeni tym, mniejszy ból naszego malca.
Przyczyny próchnicy?
• Dietetyczne, czyli za duża ilość cukrów. Jest to główna przyczyna występowania próchnicy wczesnej u dziecka. Podjadanie słodyczy, picie słodkich gazowanych napojów. Picie słodkiego mleka przed zaśnięciem czy zasypianie z butelką w ustach jest także przyczyna występowania próchnicy.
• Bakterie – zła higiena jamy ustnej, spożywanie cukrów powoduje nadmiar bakterii, które odkładają się na powierzchni zęba atakując zębinę. Bakterie produkują kwasy podczas rozkładania cukrów, co powodują rozmiękanie zęba oraz niszczenie jego szkliwa.
• Skłonności osobnicze – szkliwo genetycznie jest osłabione, dlatego zęby są bardziej narażone na atak próchnicy.
Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?
• Zwracanie uwagi na to aby nasze dziecko właściwie szczotkowało zęby i dbało o higienę jamy ustnej.
• Unikanie oblizywania łyżeczek, smoczków, gdyż przekazujemy dziecku bakterię, które powodują próchnicę.
• Ograniczenie spożywania przez naszego malucha słodyczy i napojów gazowanych.
• Nie pozwólmy dziecku jeść i pić po ostatnim myciu zębów.
• Regularne kontrole u stomatologa.