Przepuklina u dziecka
Jedną z najczęstszych chorób chirurgicznych wieku dziecięcego jest przepuklina pachwinowa. Występuje ona zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek. W wewnętrznych warstwach ściany brzucha znajdują się otwory i kanały, w których przebiegają naczynia, nerwy lub nasieniowody (u chłopców). Te otwory stanowią słabe miejsca; w przypadku predyspozycji lub (szczególnie u dorosłych) większego wysiłku fizycznego przez te otwory może uwypuklać się zawartość jamy brzusznej (części jelita).
W miejscu przepukliny pojawia się nagle miękkie uwypuklenie. Jest ono widoczne przez cały czas lub tylko wtedy, gdy dziecko krzyczy lub kaszle.
Rodzaje przepukliny:
Przepuklina najczęściej ma postać obrzmienia rozwijającego się w ciągu tygodni lub nagle. Obrzmienie to ma różną lokalizacje, dlatego wyróżniamy przepuklinę:
1. Pępkowa - wypchana otrzewna wokół pępka.
2. Nadbrzuszna - pomiędzy mostkiem a pępkiem może się wypchać tkanka tłuszczowa.
Zobacz również:
3. Pachwinowa - w kanale pachwinowym mogą się uwypuklać trzewia z jamy brzusznej.
4. Udowa - poniżej przepukliny pachwinowej , mogą się tu uwypuklić pętle jelitowe i otrzewna.
5. Przeponowa - żołądek wtłacza się poprzez otwór w przeponie w kierunku klatki piersiowej.
U dzieci małych do drugiego roku życia może wystąpić przepuklina pępkowa, która powinna sama się zamknąć, jeżeli to nie nastąpi po drugim roku życia należy ja zoperować.
W przypadku zauważenia przepukliny pachwinowej należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, by zbadał dziecko i sprawdził, czy zawartość worka przepuklinowego daje się odprowadzić. Badanie to rozstrzyga o tym, czy dziecko musi być operowane w trybie pilnym. Jeśli istnieje możliwość odprowadzenia przepukliny z powrotem do jamy brzusznej, w szpitalu wyznaczą termin planowej operacji (w tym przypadku nie jest to stan nagły).
Komentarze do: Przepuklina u dziecka