Przewijanie dziecka krok po kroku
Świeżo upieczeni rodzice w pierwszej kolejności zastanawiają się często nad wyborem rodzaju pieluszek. Gdy już decyzja w tej sprawie zostaje podjęta pojawiają się nowe problemy. Niezależnie od tego jakie pieluchy wybierzemy, nie ulega wątpliwości, że konieczne jest ich zmienianie. Ważne jest, żeby robić to stosunkowo często, ponieważ każde dłuższe przebywanie malca w mokrej lub brudnej pieluszce może spowodować u niego odparzenia pupy.
Każdy rodzic kilkakrotnie w ciągu dnia sprawdza czy pieluszka jest sucha. Istotne jest by robić to zaraz po przebudzeniu dziecka, przed położeniem go spać oraz przed i po karmieniu. Wraz z upływem czasu schemat przewijania utrwala się.
Jak wiadomo dzieci trzeba przewijać dość często w ciągu dnia, dlatego też najlepiej jest zorganizować sobie jedno, stałe miejsce, w którym czynność ta będzie mogła się odbywać. Dobrym rozwiązaniem jest wybór stolika z materacykiem, gdyż jego wysokość jest odpowiednia dla kręgosłupa przewijającego. Przy takim stoliku powinny się znajdować wszystkie niezbędne do przewijania akcesoria, tzn. czysta pielucha, miseczka z ciepłą przygotowaną wodą, waciki, ręcznik lub jednorazowe chusteczki, maść na odparzenia i zasypka. Należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno zostawić malca nawet na moment samego na materacyku, gdyż może się to skończyć tragicznie.
Przewijanie krok po kroku
- Po pierwsze musimy zachować spokój, a tyczy się to zwłaszcza świeżo upieczonych rodziców, którzy dopiero wszystkiego się uczą.
- Następnie kładziemy dziecko na materacyku na rozłożonej pieluszce tetrowej i zdejmujemy z niego brudną pieluszkę.
- Jedną ręką trzymamy nóżki dziecka, a drugą przy pomocy wacika lub pieluszki wycieramy pupę. Brudną pieluszkę odkładamy na bok.
- Myjemy pupę dziecka za pomocą chusteczek z balsamem lub ciepłej wody.
- W przypadku dziewczynek przemywamy także wargi sromowe od zewnątrz ruchem z góry na dół. Nie trzeba przemywać warg sromowych od wewnątrz, jeżeli nie dostała się tam kupka.
- U chłopców dokładnie myjemy skórę pod jąderkami i same jąderka. Nie należy myjąc siusiaka odciągać napletka, gdyż u niemowlaka przywiera on do żołędzi.
- Dobrze jest pozwolić dziecku poleżeć chwilę nago, gdyż maluchy wprost to uwielbiają.
- Następnie smarujemy pośladki i fałdki na udach kremem. U dziewczynek dobrze jest też posmarować zewnętrzne wargi sromowe, a u chłopców skórę pod jądrami i nad siusiakiem.
- Czystą pieluchę wsuwamy pod pośladki. Sprawdzamy czy są jakieś nierówności, by następnie zapiąć rzepy bądź związać ceratkę (w zależności od rodzaju pieluszki).
- Później ubieramy dziecko.
- Na koniec sprzątamy pozostawiony po przewijaniu bałagan i myjemy ręce.
Zobacz również:
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Jak wychować jedynaka?
- Uczymy przez zabawę!
- Kochać czy zawstydzać, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko?
- Jak przeżyć bunt dwulatka?
- Świat w oczach pięciolatka – rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny dziecka
Pierwsze przewijania mogą się okazać niezwykle trudnym zadaniem, ale jak wiadomo początki zawsze bywają trudne. Jednak po pewnym czasie czynność tą wykonujemy mechanicznie i wszystkie wcześniejsze obawy znikają.
Komentarze do: Przewijanie dziecka krok po kroku