Przyczyny płaczu u niemowląt
Wszystkie noworodki i niemowlęta płaczą. Przyczyny tego są różnorakie. Płacz niemowlęcia jest bardzo skuteczny, gdyż budzi zainteresowanie dorosłych, którzy bardzo chcą pomóc dziecku i uciszyć płacz. W ten sposób ta mała bezbronna istotka dysponuje bardzo skutecznym orężem. Poza płaczem, który ma na celu zaspokojenie potrzeb (jedzenie, pieszczoty, zmiana pieluszki), dziecko może też płakać pozornie bez powodu. Taki płacz może doprowadzić rodziców do rozpaczy, ponieważ nie wiedzą, jak pomóc dziecku.
Dla niemowlaka płacz jest początkowo główną formą komunikacji. Dzięki niemu może porozumieć się z otoczeniem, zasygnalizować swoje potrzeby. Bardzo szybko odkrywa, że płacz ma wręcz „magiczną” moc i mama lub tata nadchodzą z pomocą.
Krzyk dziecka wywołuje w organizmie matki konkretne reakcje, taki jak: przyspieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego , wzmożoną potliwość dłoni i wydzielanie mleka. Kobieta nie powinna się obawiać, że rozpuści swoje dziecko, gdy będzie reagowała na jego krzyk, starając się je pocieszyć. Ten nieprawdziwy pogląd istnieje jeszcze wśród starszego pokolenia. Im szybsza reakcja na płacz niemowlęcia, tym szybciej i łatwiej nastąpi uspokojenie. Z kolei zwłoka lub opieszałość w tej reakcji może wydłużyć czas uspokajania, nawet czterokrotnie.
Po porodzie czas płaczu dziecka stopniowo wydłuża się z tygodnia na tydzień, aż osiąga szczyt około 6. tygodnia życia. Potem okresy płaczu stają się coraz krótsze. W wieku trzech miesięcy większość niemowląt płacze już znacznie mniej lub wcale. Takie normalne zmiany w zakresie płaczu odpowiadają dokładnie okresowi, który jest przyjmowany za okres występowania kolki niemowlęcej (trzy miesiące).
Zgodnie z wynikami współczesnych badań przyczyną płaczu, który można nazwać „płaczem bez powodu”, jest przejściowa niedojrzałość układu nerwowego noworodka. Noworodki, które mają jeszcze bardzo niedojrzały układ nerwowy, nie potrafią obronić się przed nadmiarem bodźców zewnętrznych. Poza tym nie są jeszcze w stanie znaleźć swojego rytmu snu i czuwania, i nie dysponują jeszcze w tym okresie odpowiednimi środkami, by się samodzielnie uspokoić. Za taką „teorią niedojrzałości” przemawia to, że faza płaczu mija, kiedy dziecko dokona pierwszego znaczącego kroku rozwojowego.
Jeśli dziecko należy do niemowląt, które płaczą więcej niż inne dzieci, musimy zgłosić się do lekarza w celu wykluczenia organicznej przyczyny płaczu. Każdy przedłużający się płacz może być oczywiście sygnałem, że dziecko jest chore i ma bóle. Jeśli lekarz pediatra stwierdzi, że dziecko jest zdrowe, zapewne powie, że dziecko cierpi na „kolkę niemowlęcą”. Udzieli wskazówek dotyczących postępowania w takim przypadku i być może przepisze też leki łagodzące wzdęcia brzucha. Podobnie jak wielu innych rodziców przekonacie się jednak, że tak naprawdę nic właściwie nie pomaga.
Zobacz również:
- Jak wychować jedynaka?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Uczymy przez zabawę!
- Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?
- 4 miesiąc życia, co nowego u bobasa?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Postawy rodzicielskie i ich wpływ na zachowanie dziecka
Płacz spowodowany kolką można łatwo rozpoznać. Pojawia się około 3 tygodnia życia. Dziecko, dotychczas spokojne, nagle zaczyna bardzo mocno krzyczeć. Całe ciałko wygina się, rączki i nóżki są podkurczone, a brzuszek jest twardy.
Zanim podasz leki wypróbuj domowe sposoby, takie jak: ciepłe okłady na brzuszek, masaż, kąpiele w wanience, łagodne kołysanie, noszenie na rękach. Pamiętaj, żeby twoja dieta była lekkostrawna. W okresie, kiedy karmisz piersią (zwłaszcza w pierwszych miesiącach) zrezygnuj z jedzenia cytrusów, ostrych przypraw, czekolady, picia mocnej herbaty itp.
Co robić, żeby dziecko nie płakało?
Zwracajmy uwagę, by plan dnia był powtarzalny. Regularna zmiana faz snu, jedzenia i czuwania pomoże noworodkowi odnaleźć własny rytm dobowy. Dla małego dziecka okres czuwania od 1 do 1,5 godziny to bardzo długo. Próbujmy unikać przemęczenia. Układajmy dziecko w łóżeczku regularnie po 1-1,5 godzinie czuwania, nawet jeśli wydaje się być jeszcze bardzo żywe i wesołe, i pozwólmy mu zasnąć.
Wykorzystujmy fazy czuwania na zabawę z dzieckiem i pieszczoty. Ale i tu obowiązuje zasada: co za dużo, to niezdrowo! Nie musimy przedłużać programu zabawy. Znajdźmy najpierw kilka zabaw, na które dziecko reaguje pozytywnie, i powtarzajmy je regularnie. Niemowlęta i małe dzieci uwielbiają ciągle takie same rytuały, które rozpoznają i umożliwiają im orientację.
Nośmy często dziecko, przytulając je do siebie. Jeśli wasze niemowlę dużo płacze, warto zaopatrzyć się w nosidełko lub chustę do noszenia dziecka. Będzie ono wtedy mogło czuć bliskość matki, gdy ona będzie wykonywała różne prace. Nośmy dziecko zwłaszcza w okresach, kiedy nie płacze. Za braniem na ręce przemawia fakt, że w kręgach kulturowych, w których tradycyjnie dzieci się nosi przy sobie, nieznany jest „fenomen płaczących niemowląt”. Nauczmy się wykonywać uspokajający masaż: niemowlęta, które dużo płaczą, mają wielką potrzebę bliskiego kontaktu fizycznego.
Spróbujmy zapełnić krytyczne godziny wieczorne: zaplanujmy wtedy spacer lub, jeśli dziecko to lubi, przygotujmy mu kąpiel. Unikajmy wieczorem tego, co jest dodatkowym stresem, np. kolację przygotujmy już w południe.
Pomyśl też o sobie: Pozwól sobie pomóc. Matka nie musi robić wszystkiego sama, obowiązek codziennego spaceru może przejąć ojciec, babcia lub przyjaciółka. Wykorzystaj czas bez dziecka: rób coś, co cię odpręża, uprawiaj sport, weź ciepłą kąpiel, czytaj książkę lub oglądaj film. Obojętnie, co robisz, ciesz się tym, nie myśl o dziecku. Nie musisz mieć wyrzutów sumienia, bo zaspokajanie własnych potrzeb też jest ważne. Spokój, jaki zyskasz lub zachowasz dzięki takim chwilom odpoczynku, wpływa korzystnie na dziecko. Nie dziw się jak twoje dziecko zaczyna robić się marudne, płacze, gdy ty jesteś zdenerwowana. Maleństwo jest bardzo wyczulone na reakcje mamy, dlatego...
Przestań się przejmować bałaganem, zrób zupę z mrożonki (oszczędzisz trochę czasu), kładź się spać, gdy maluszek śpi. Naucz się korzystać z pomocy bliskich, przyjaciół, to nie wstyd, prosić o pomoc. Wypoczęta raźniej zabierzesz się do pracy
Komentarze do: Przyczyny płaczu u niemowląt (2)
kolka
2Na kolkę u niemowlaka najlepsze są czopki homeopatyczne Viburcol, działają przeciwbólowo i uspokajająco. Można je stosować także w czasie infekcji wirusowych i gorączki już od pierszego dnia życia dziecka.... pokaż całość
Akurat pomagają. Dziś podałam małej dwa: jeden w południe i drugi wieczorem bo juz widzialam ze sie na kolke zanosi. Bylo jeszcze gorzej. Dopiero czopek glicerynowy pomógł jak zrobiła kupkę. Na kolke NIC absolutnie NIC n... pokaż całość