Pseudokrup u dziecka
Jest to bardzo niebezpieczna choroba wieku dziecięcego. Występuje zwykle między 1 a 5 rokiem życia. Jej inne nazwy to dławiec rzekomy i podgłośniowe zapalenie krtani. Pojęciem tym określamy ostre zmiany zapalne krtani. Towarzyszy im silny obrzęk błony śluzowej i strun głosowych. Atakuje przeważnie w przebiegu infekcji wirusowej, głównie jesienią i zimą.
Najczęściej zapadają na pseudokrup dzieci z przerostem migdałków i skłonnościami do nawracających infekcji nosa.
Kiedy można pseudokrup podejrzewać?
Pierwszym i bardzo charakterystycznym objawem jest nagły suchy kaszel przypominający szczekanie. Pojawia się chrypka i świszczący oddech. Dziecko oddycha wciągając mocno klatkę piersiową. Sinieją wargi i skóra.Pod żadnym pozorem nie lekceważ u dziecka takich objawów, ponieważ pseudokrup może prowadzić nawet do uduszenia. Jeśli podejrzewasz, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego natychmiast zawieź je do szpitala albo wezwij pogotowie.
Zobacz również:
Doraźnie możesz pomóc dziecku zbliżając jego twarz do otwartej lodówki tak, aby oddychało zimną, wilgotną parą. To lekko zmniejsza obrzęk dróg oddechowych. Jednakże choroba ta każdorazowo wymaga wizyty lekarza. Leczenie polega na podaniu odpowiednich środków farmakologicznych. Pod właściwą opieką choroba ustępuje szybko i nie daje powikłań.