W 2010 roku 59% ludzi w USA używało internetu, by znaleźć informacje na temat zdrowia, a na czele tej listy znajdowali się rodzice, poszukujący informacji w związku z dziećmi. W 2011 roku, American Academy of Pediatrics (AAP) opublikowało wskazówki dotyczące bezpieczeństwa niemowląt podczas snu, by zredukować ryzyka zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS), uduszenia i innych przypadkowych zgonów podczas snu. Zatrważające jest jednak, że zgodnie z publikacją w Journal of Pediatrics, informacje, które można na ten temat znaleźć w internecie, nie spełniają wymagań AAP.
72% dorosłych uważa, że może zaufać większości, a nawet wszystkim informacjom na temat zdrowia znajdowanym w internecie, a 70% uważa, że wiadomości te miały wpływ na zdrowie ich i ich dzieci, a przynajmniej działania, które w związku z nim podjęli.
Ważne jest, by rodzice mogli przeszukiwać internet w poszukiwaniu informacji i polegać na nich, niezależnie od wiarygodności źródła, mówi Rachel Y. Moon, pediatra i naukowiec w Children's National Medical Center w Waszyngtonie.
Pani doktor i jej koledzy z University of South Carolina School of Medicine, Children's National Medical Center i George Washington University School of Medicine and Health Sciences zbadali prawdziwość informacji na temat bezpiecznego snu niemowląt w Internecie, używając Google, najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej.
Zobacz również:
- Jak wychować jedynaka?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Uczymy przez zabawę!
- Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?
- 4 miesiąc życia, co nowego u bobasa?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Postawy rodzicielskie i ich wpływ na zachowanie dziecka
Po przeanalizowaniu 1300 stron internetowych okazało się, że tylko 43,5% zawiera prawidłowe informacje, zaś 28,1% posiada wiadomości nieprawdziwe, reszta - 28,4% zawierała dane nieistotne.
Kiedy te ostatnie wykluczono, 60,8% stron opierało się na odpowiednich informacjach.
Te najpopularniejsze z nich to "palenie przy niemowlaku", czy "bezpieczna pozycja niemowlaka podczas snu". Zaś najwięcej niewłaściwych wiadomości naukowcy odnotowali w związku ze smoczkiem dla niemowlaka, czy spania razem z nim.
Najczęstsze typy stron to te należące do firm i grup biznesowych, a także strony edukacyjne. Natomiast te rządowe miały najwyższy wskaźnik prawidłowości (ok. 80,1%), zaś blogi i strony indywidualne były najmniej wiarygodne: 30,9% i 45,5%.
Autorzy uważają, iż osoby odpowiedzialne za ochronę zdrowia powinny zapewnić listę stron, które powielają rekomendacje AAP. Według Moon odpowiednie strony to: http://www.healthfinder.gov/, czy http://www.nlm.nih.gov/medlineplus.