Szukaj

Rany u dziecka – jakie są ich rodzaje i jak je leczyć

Podziel się
Komentarze0

Rana jest to uszkodzenie ciągłości skóry często również głębszych tkanek lub narządów na skutek urazu mechanicznego. Istnieje wiele rodzajów ran, które dzieli się w zależności od sposobu działania siły i różności uszkodzenia naskórka. Występują więc rany cięte, szarpane , otarcia, rany kąsane jak i również amputacje. Zdarza się, że oprócz uszkodzenia naskórka i skóry dochodzi do poważniejszych urazówi) głębiej położonych partii mięśni, naczyń krwionośnych, kości czy stawów.


Na co należy zwrócić uwagę gdy oceniamy ranę i stan zagrożeni zdrowia naszego dziecka?

Na pierwszym miejscu należy zwrócić uwagę na to gdzie jest umiejscowiona rana. Trzeba uważnie  sprawdzić czy nie doszło do uszkodzenia jakich narządów, dużych naczyń krwionośnych czy ścięgien.

Następnie ustalamy wielkość rany. Czy jest rozległa i jaką powierzchnie ona zajmuje. Jaki ma wygląd, czy brzegi jej są poszarpane, równe oraz jak jest głęboka. Te Informacje pomogą nam w ocenie sytuacji oraz podjęciu wszelkich środków do pomocy naszemu dziecku.

Pamiętajmy o tym, że każda rana jest zakażona i niesie ból. Krwawienie natomiast w takim wypadku jest pożądane, gdyż wypłukuje bakterie z rany i jej okolic zmniejszając przy tym zakażenie. Jeżli natomiast tkwią w ranie wszelkie ciała obce nie wyjmujmy ich gdyż powodują one zatamowanie krwi. W takim przypadku powinniśmy udac się do lekarz, który chirurgicznie usunie obce obiekty w ranie naszego dziecka.


Pierwszym przykładem ran są otarcia

Otarcia powstają wówczas, gdy dojdzie do niewielkiego uszkodzenia powierzchownej warstwy skóry. Taki rodzaj ran spotykany jest najczęściej u małych dzieci, szczególnie w miesiącach letnich, kiedy dzieci są bardziej ruchliwe i noszą mniej odzieży wierzchniej.


Otarcia zazwyczaj nie są groźne, gdyż uszkodzona zostaje powierzchowna warstwa skóry jednak są bolesne. Ból spowodowany jest uszkodzeniem licznych zakończeń nerwowych w skórze.



Taką ranę najczęściej wystarczy zakryć plastrem lub gazą, a gdy otarcie jest niewielkie i prawie wcale nie krwawi można je pozostawić bez opatrunku. Trzeba pamiętać także o tym aby oczyścić ranę wodą utlenioną lub w razie silnego zabrudzenia udać się do lekarz, który ją oczyści.



Rany szarpane i pęknięcia skóry

Rany szarpane i pęknięcia skóry powstają w wyniku nagłego, gwałtownego zadziałania siły. Przeważnie siła ta jest związana z działaniem jakiegoś ostrego, zakrzywionego narzędzia, które prowadzi do rozcięcia skóry. Rana ta ma nieregularny kształt, jest poszarpana, a jej brzegi są nierówne. W głębi rany można dostrzec obumarłe tkanki, resztki naskórka itp.



Rana ta goi się w zależności od głębokości rozcięcia. Rany te mają zwykle małą powierzchnię, lecz są głębokie. Często obficie krwawią. Przy takim skaleczeniu należy zakryć ranę opatrunkiem i zgłośmy się z dzieckiem do lekarza. Specjalista oceni czy potrzebne jest założenie szwów czy wystarczy tylko opatrunek.


Rany cięte

Rana ta powstaje w skutek działania ostrego narzędzia, które powoduje rozcięcie naskórka poprzez przeciągnięcie ostrza po skórze. Najczęściej dochodzi do uszkodzeń w wyniku nieprzemyślanego użycia noża, nożyczek, ostrego metalu czy szkła. Rany te zazwyczaj mocno krwawią gdyż dochodzi do uszkodzenia głębszej warstwy skóry. Czasami zdarza się, że podczas urazu może dojść do przecięcia ścięgna wtedy niezwłoczna jest pomoc lekarza.


Rany cięte należy opatrzyć jałowym opatrunkiem, można także użyć wody utlenionej do odkażenia skóry. Jeżeli rana okaże się poważna niezbędne będzie zastosowanie opatrunku uciskowego w celu zatamowanie krwawienia. W tym celu należy ranę obwiązać kilka razy bandażem.


W przypadku ran ciętych nie konieczne jest używanie szwów. Często goją się one bez większych problemów. Chyba, że dojdzie do uszkodzenia ścięgien i nerwów wtedy należy udać się do lekarza, ponieważ głęboka rana może mieć poważne skutki uboczne dla zdrowia naszego dziecka oraz jego sprawności fizycznej.



Rany kąsane


Problem z tymi ranami jest bardzo wielki, ponieważ nie wyglądają one groźne ale niosą ze sobą duże ryzyko zakażenia. Skutkami ugryzienia przez jakieś zwierze jest przeważnie uszkodzenie tkanki oraz zagrożenie przenoszenia zarazków, które znajdują się w jego ślinie.

Należy uważać na zwierzęta, które mogą przenosić wściekliznę. Gdy dojdzie do ugryzienia przez obce zwierze (psa, kota, lisa itp.) należy skontaktować się z lekarzem oraz na wizytę wziąć ze sobą książeczkę szczepień. Taka ranę zabezpieczamy opatrunkiem jałowym aby zatamować krwawienie. Leczenie uzależnione jest od tego czy dziecko będzie podejrzane o pokąsanie przez wściekłe zwierze. W takich przypadkach stosuje się zapobiegawczo antybiotyki oraz konieczne jest podanie szczepionki przeciw tężcowi.