Większość nastolatków, którzy próbują seksu oralnego po raz pierwszy, w przeciągu sześciu miesięcy odbędzie swój pierwszy stosunek płciowy - wynika tak z ankiety przeprowadzonej wśród uczniów w jednej z kalifornijskich szkół średnich.
- Seks oralny wśród młodzieży nie jest niczym nadzwyczajnym - powiedziała autorka badania, Anna V. Song, profesor z University of California w Merced.
- Jednak istnieją dwa scenariusze związane z tego rodzaju aktywnością seksualną: jeden z nich sugeruje, że najprawdopodobniej dla młodzieży seks oralny jest pierwszym krokiem na drodze do współżycia; zaś druga możliwość - seks oralny stanowi tymczasowy substytut stosunku płciowego, odsuwa go na dalszy plan i w dalszą przyszłość.
Jednak wyniki badań nie były już tak jednoznaczne. - Większość dzieci przyznaje, że po raz pierwszy odbywają stosunek oralny oraz współżyją w przeciągu pół roku od tego pierwszego - powiedziała Song.
Klasy 9 i 10, czyli pierwsze klasy tzw. high school (dzieci w wieku od 14 do 16 lat), najwyraźniej są momentem krytycznym w tej kwestii.
- Dla osób inicjujących seks oralny w tym wieku jest to swego rodzaju wprowadzenie do stosunku dopochwowego - zauważyła.
- Ale kiedy przekroczony zostanie ten określony wiek, to związek pomiędzy jednym i drugim zanika. Odnosi się to również do dzieci inicjujących seks oralny wcześniej niż w dziewiątej klasie (14-15 lat). Stosunek płciowy wśród tej grupy nie jest już uzależniony w żaden sposób od oralnego.
Zatem pomimo tego, że młodzież uznaje seks oralny za „niskie ryzyko” w odniesieniu do niechcianej ciąży czy chorób przenoszonych drogą płciową, to wcześniejsze uczestnictwo w tego rodzaju aktywności seksualnej może wskazywać na predyspozycje do czynności „wysokiego ryzyka” w przyszłości. Autorzy badania przyznają, że ich wnioski powinny posłużyć w edukacji seksualnej i programach profilaktycznych skierowanych do młodych ludzi.
Zobacz również:
Wyniki badania, częściowo finansowanego przez Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka, opublikowane zostały 1 listopada w internecie, przed ukazaniem się ich w druku czasopisma Archives of Pediatric Adolescent Medicine.
Pomiędzy 2002 a 2005 rokiem, Song i jej współpracowniczka , Bonnie L. Halpern-Felsher z University of California, przeprowadziły ankietę wśród uczniów uczęszczających do dwóch kalifornijskich publicznych szkół ogólnokształcących.
W ankiecie uczestniczyło prawie 630 osób w wieku 14 lat, które odpowiadały na pytania związane z rozpoczęciem aktywności seksualnej. Około 75 procent z nich następnie kontynuowało uczestnictwo w kolejnych ankietach przeprowadzanych co pół roku, aż do końca 11 klasy (uczniowie w wieku 16-17 lat).
Z pierwszej grupy badanych około jedna piąta już wcześniej uprawiała seks oralny, a 71 uczniów odbywało stosunek płciowy jeszcze przed rozpoczęciem 9 klasy.
Jednak wśród wszystkich grup wiekowych dwa razy częściej aktywność seksualna rozpoczynała się od seksu oralnego, a nie od współżycia, niż na odwrót.
Osoby nastoletnie odbywające stosunek oralny pod koniec 9 klasy (1 klasy szkoły średniej), częściej odbywały inicjację seksualną w okresie licealnym, zaś jedna czwarta z nich współżyła jeszcze przed końcem 9 klasy, a połowa przed ukończeniem szkoły. Tylko 9 procent z tej grupy nastolatków nie odbyło stosunku płciowego w szkole średniej. Większość rozpoczęła współżycie w przeciągu pół roku od pierwszego seksu oralnego.
Pomimo tego, iż grupa badanych była różnego pochodzenia, autorzy badania nie stwierdzili jakiegokolwiek wpływu przynależności etnicznej, płci ani statusu społeczno-ekonomicznego na wyniki.
Naukowcy stwierdzili, że należy edukować nastolatków na temat seksu oralnego i jego konsekwencji.
- Po pierwsze musimy więcej rozmawiać z nimi o seksie - powiedziała Halpern-Felsher. - A po drugie, rozmawiając z nastolatkami musimy być bardziej zrozumiali i wyraźnie zaznaczać, co mamy na myśli. Jeśli rozmawiamy z młodzieżą o seksie, to im tylko i wyłącznie kojarzy się on ze stosunkiem dopochwowym. Jednak istnieje całe pasmo rodzajów aktywności, które składają się na życie seksualne, nawet jeśli nastolatki myślą, że stosunek oralny jest sposobem na zasmakowanie seksu bez współżycia.
- Nie możemy wstydzić się o tym mówić - powiedziała Halpern-Felsher. - To po prostu zbyt ważne.
Komentarze do: Seks oralny pierwszym krokiem nastolatków do współżycia