Szukaj

Skręt jądra u dziecka - przyczyny, objawy oraz leczenie

Podziel się
Komentarze0

Jednym z najczęstszych schorzeń urologicznych u dzieci związanych z jadrami jest skręt jądra. U chłopców jądra nie są dość dobrze umocowane w mosznie co może doprowadzić do owinięcia się jądra wokół powrózka nasiennego, zawierającego tętnicę nasieniowodu a co za tym idzie do odcięcia własnego dopływu krwi. Powoduje to silne niedokrwienie jądra.


Jakie są przyczyny skrętu jader u dziecka?


Skręcenia jądra jest stanem nagłym i samoistnym i raczej nie da się go przewidzieć. Występuje przeważnie u dzieci i młodzieży. Jednak zdarzają się przypadki obecności tego schorzenia u niemowląt i dorosłych choć są raczej rzadkie. Często wywołuje go nadmierny wysiłek fizyczny co powoduje, że  przy określonych ruchach lub lekkich urazach może dojść do skręcenia jądra o 90, 180 lub nawet 360°.

Jakie są objawy, które można zaobserwować u dziecka?

Najczęstszymi objawami , które można zaobserwować jest ostry i silny ból jądra, któremu towarzyszy obrzmienie. Ból ten przeważnie promieniuje do pachwiny, podbrzusza oraz okolic nerek. U niemowląt oraz starszych chłopców może występować to schorzenie bezbólowo, jednak są to sporadyczne wypadki. Kolejnym objawem jest zaczerwienieni moszny po stronie skręconego jądra. Mogą także występować nudności, wymioty niekiedy nawet wstrząsy.


Jak wygląda leczenie?


Skręt jądra wymaga natychmiastowej interwencji, dlatego w przypadku wystąpienia opisanych powyżej objawów niezwłoczne jest udanie się z dzieckiem do lekarza pediatry. Jeżeli objawy nastąpią w nocy należy się zgłosić do pogotowia ratunkowego.

Leczenie jest operacyjne, które wykonuje się nawet jeśli jest tylko podejrzenie skrętu jądra. Polega ono na otwarciu worka mosznowego, uwolnieniu przewózka nasiennego oraz umocowaniu jądra w mosznie.

Od naszej reakcji zależy zminimalizowanie następstw tego schorzenia. Czas jaki może upłynąć od rozpoznania objawów skrętu jąder do operacji nie powinien wynosić więcej niż 6 godzin. Zbyt długie oczekiwanie może doprowadzić do poważnego uszkodzenia jądra przez jego niedokrwienie oraz upośledzenie płodności.





Komentarze do: Skręt jądra u dziecka - przyczyny, objawy oraz leczenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz