Skończyły się wakacje, rozpoczął się rok szkolny. Uczniowie wrócili do szkolnych ławek, rodzice natomiast zastanawiają się, jakie dodatkowe zajęcia zorganizować pociechom, aby zapewnić im wszechstronny rozwój. Niestety zawartość ofert często nie zmienia się od lat, przez co traci na atrakcyjności tak dla dzieci, jak i dla rodziców. Taniec, karate, kółko plastyczne, muzyczne, modelarskie. Zajęcia organizowane w szkołach lub w miejskich domach kultury.
Wachlarz możliwości jest szeroki, szczególnie dla mieszkańców dużych miast, którzy są w stanie zapłacić za zajęcia kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Jednak nie zawsze uczestnicy zdobywają podczas nich umiejętności, które mogą okazać się przydatne w przyszłości. Często taka forma spędzania czasu po lekcjach to metoda zapracowanych rodziców na to, aby dziecko nie siedziało samo w domu lub w szkolnej świetlicy.
Młodzi ratownicy
Ciekawą i przede wszystkim przydatną alternatywą mogą okazać się szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, przeznaczone dla najmłodszych. Kształtowanie odpowiednich zachowań i postaw, w sytuacji zagrożenia życia, powinno się rozpocząć już od najmłodszych lat - uważa Katarzyna Szoch - Jędrys z Fundacji Świat Dzieciom - Z kursów tego typu korzystać powinny zarówno dzieci, jak i ich nauczyciele, którzy będą mogli dalej przekazywać zdobytą wiedzę. Ważne jest, aby dzieci pewne swoich umiejętności posiadały odruch niesienia pomocy i ratowania ludzkiego życia.
Zobacz również:
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Jak wychować jedynaka?
- Uczymy przez zabawę!
- Kochać czy zawstydzać, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko?
- Jak przeżyć bunt dwulatka?
- Świat w oczach pięciolatka – rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny dziecka
Kursy dla dzieci, których tematyką jest pierwsza pomoc, zyskują na popularności. W Polsce temat ten został nagłośniony przed paroma laty przede wszystkim dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Teraz wiele innych organizacji chce umożliwiać wzięcie udziału w tego typu przedsięwzięciach także dzieciom pochodzącym z mniej zamożnych rodzin. Pomysł wydaje się być trafiony - przygotowując dziecko do niesienia pomocy innym, wychowujemy człowieka, który w przyszłości nie będzie przechodził obojętnie obok potrzebujących.
- Organizując warsztaty liczymy na to, że uczestnicy, znajdując się w sytuacji, w której zagrożone będzie czyjeś życie, nie będą stali w przyglądającym się tłumie - mówi Szoch - Jędrys.
Serce na Start
Fundacja Świat Dzieciom objęła programem „Serce na Start" 9 województw - małopolskie, dolnośląskie, śląskie, opolskie, mazowieckie, łódzkie, podkarpackie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. Bezpłatne szkolenia skierowane są dla dzieci w wieku od piątego do piętnastego roku życia, a także do ich nauczycieli i pedagogów. „Serce na Start" to przede wszystkim ponad 150 000 (a do końca 2008 roku około 200 000) dzieci objętych programem - potrafiących ratować ludzkie życie, wiedzących co zrobić w niecodziennych sytuacjach.
Aktualnie Fundacja wdraża także na terenie województwa śląskiego program „Wykorzystaj szansę - zdobądź nowe umiejętności", skierowany do młodzieżyw wieku 15-25 lat. Uczestnicy mogą wziąć udział w szkoleniach z zakresu ratownictwa medycznego, orientacji zawodowej, a także podwyższających system wartości własnej osoby.
Komentarze do: Szkolenia dla dzieci udzielania pierwszej pomocy