Tasiemiec nieuzbrojony u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie
Tasiemce to robaki, które rozpowszechnione są w rozwijających się krajach Afryki, Bliskiego Wschodu, Azji i Europie Wschodniej. Tasiemiec nieuzbrojony (Taenia saginata) jest jednym z najdłuższych i najczęściej spotykanych tasiemców W Polsce (ok.1% populacji), występujących w jelicie cienkim człowieka. Kształtem przypomina taśmę - stąd też jego nazwa. Może osiągnąć długość nawet do 10-ciu metrów i 4-rech tysięcy członów powstających przez podział szyjki.
Jedynym żywicielem tasiemca nieuzbrojonego jest człowiek. Bytuje on w przewodzie pokarmowym zarówno ludzi dorosłych jak i dzieci.
Jeżeli podejrzewasz, że to właśnie Twoje dziecko zostało dotknięte posiadaniem tasiemca - przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się jak mogło dojść do zarażenia, jakie są jego objawy, a także, co należy czynić, aby pozbyć się z organizmu tego „niechcianego gościa”.
Jak dochodzi do zarażenia tasiemcem?
Ludzie - zarówno ci duzi, jaki i ci mali - zarażają się spożywając surowe lub niedogotowane mięso wołowe i wieprzowe, a także ryby zawierające cysty i larwy. Cysty przenikają do przewodu pokarmowego, gdzie rozwijają się w postaci dojrzałe. Ich ciało zbudowane jest z segmentów zwanych proglotydami, zawierającymi jaja. Segmenty odpadają i są wydalane ze stolcem, dając początek nowemu cyklowi życiowemu pasożyta.
Unikaj zatem podawania dziecku befsztyka tatarskiego oraz słabo usmażonego kotleta wołowego, a także nie podawaj maluchowi surowego mięsa w postaci tzw. tatara, gdyż jest on najczęstszym źródłem zarażenia tasiemcem nieuzbrojonym. Pamiętaj także, iż nie wykrycie tasiemca jest szczególnie niebezpieczne, gdyż w organiźmie człowieka może on żyć tak długo, jak długo żyje jego żywiciel.
Zobacz również:
- Kiedy iść z dzieckiem do logopedy?
- Jaki wpływ ma bajkoterapia na zdrowie dziecka?
- Kiedy rotawirusy atakują...
- Gdy dziecko nie kontroluje oddawania moczu
- Jak wspomagać rozwój ruchowy dziecka?
- Czy szczepionki są bezpieczne dla dziecka?
- Prawidłowe odżywianie dziecka w 1 roku życia
- Zająknięcia u dzieci – wada wymowy czy normalny etap rozwoju?
Jakie są objawy zarażenia tasiemcem?
Jeżeli zaobserwujesz u swojej pociechy ogólne, postępujące osłabienie, bóle brzucha, nudności, brak apetytu powiązany z chudnięciem - może to być znak, że tasiemiec znalazł sobie żywiciela w osobie Twojego dziecka. Czasami obok wspomnianych objawów może wystąpić u zarażonego pokrzywka, biegunka oraz wymioty; rzadziej - kolka, zapalenie wyrostka robaczkowego, bądź trzustki.
Zdarza się także, że obecność tasiemca nie jest odczuwalna, dlatego jeżeli masz jakiekolwiek przesłanki ku temu, że Twoje maleństwo posiada w sobie tego nikczemnego pasożyta, niezwłocznie zbadaj dziecku kał. Po mikroskopowym badaniu główki bądź członów tasiemca możliwe jest precyzyjne określenie jego typu.
Jak leczyć niechcianego pasożyta?
Zwykle kuracja odrobaczania trwa od trzech do dziewięciu miesięcy, gdyż za pierwszym razem zwykle nie udaje się wyeliminować całego robaka. Bardzo często zdarza się, że wraz z kałem wydalone zostają jedynie same człony tasiemca. Głowa zaś bardzo mocno przytwierdzona jest do ściany jelita, w związku z czym mogą z niej wyrosnąć nowe człony, a po około trzech miesiącach - nowy pasożyt.
Widać zatem, że wyeliminowanie tasiemca nie jest proste, dlatego, aby kuracja była pomyślnie zakończona, najlepiej jest przeprowadzić ją w warunkach szpitalnych. Polega ona głównie na stosowaniu odpowiedniej diety połączonej z lekami przeciwpasożytniczymi.
KILKA WSKAZÓWEK NA TEMAT TEGO, CO SAMA MOŻESZ ZROBIĆ BY POMÓC DZIECKU ZWALCZYĆ TASIEMCA!!!!
1. Upewnij się, że dzieci myją ręce po wyjściu z toalety i przed posiłkiem.
2. Dbaj by wieprzowina, wołowina i ryby były dogotowane lub dosmażone.
3. Jeśli posiadasz zwierzęta gospodarcze - dbaj o ogólne zasady zoohigieny zarówno w domu jak i w zagrodzie.
4. Wzbogać dietę dziecka w duże ilości kiszonej kapusty, czosnku, suszonych czarnych jagód oraz w pestki z dyni. Dlaczego? - Bo tego tasiemce nie lubią.
5. Wzmocnij ogólną odporność organizmu.
PAMIĘTAJ!!! Stosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli Ci nie tylko ukierunkować się na zapobieganie ponownemu zakażeniu, ale także przyspieszy pomyślne zakończenie kuracji.
Danuta Knap
Komentarze do: Tasiemiec nieuzbrojony u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie (4)
PAKIET RODZINNY Sprzedam 5 leków pasożyty tasiemce przywry motylice glisty nużeńce świerzb
1PAKIET RODZINNY Sprzedam 5 leków pasożyty tasiemce przywry motylice glisty nużeńce świerzb 300zl Oferuję wybór 5 leków przeciwpasożytniczych 102 tabletek za 300 zł (włącza koszt wysyłki pobraniowej z Polski lub lotn... pokaż całość
Stromectol Ivermektyna nuzence swierzb pasozyty
1Stromectol Ivermektyna Iwermektyna Ivermectin pasozyty nuzen swierzb Odsprzedam 2 blistry po 6 tabletek po 6mg w oryginalnym opakowaniu kartonowym. Mogę otworzyć i wysłać w dowolnej ilości. Ważność 04.2019. L... pokaż całość
Vermox Mebendazol robaki pasożyty owsiki glisty tęgoryjec włosogłówka
1Vermox Mebendazol robaki pasożyty owsiki glisty tęgoryjec włosogłówka Vermox Meben Mebendazole 100mg od 1zl/tabletka. Data ważności 03.2020. Opakowanie szpitalne 1000 tabletek, dzielę na torebki po 25 tabletek. ... pokaż całość
Sprzedam lek przeciwpasożytniczy Prazikwantel Praziquantel Zentozide Opticide Distoside Cesol Wormicide
1Mam do odstąpienia tabletki Opticide (prazykwantel 600mg) na pasożyty (przywry, tasiemce, motylice). Lek jest w oryginalnym opakowaniu, sprzedaję połowę czyli 50 tabletek, po odsypaniu reszty dla siebie. Termin ważności... pokaż całość